Klaipėdos ženklai miesto gatvėse
Kiekvienas miestas turi savo specifiką. Kažką tokio, kas leidžia jį išskirti iš kitų miestų, išgirdus jo pavadinimą, kažką įsivaizduoti, o atvykus – atpažinti. Klaipėda – nepaprastas miestas. Jis unikalus Lietuvoje jau vien tuo, kad turi pramoninį uostą, išsidėstęs ne tik prie marių, bet ir prie jūros, kad viena, nors ir labai nedidelė, jo dalis – Smiltynė – yra pusiasalyje. Daugumai, gyvenantiems kitur ir į Klaipėdą atvykstantiems gal tik vasarą, Klaipėda tikriausiai ir asocijuojasi su jūra, pliažais ir laivais…
Klaipėda – seniausias dabartinės Lietuvos teritorijoje esantis miestas, turintis seniausią heraldinį ženklą-herbą. 2022 metais Klaipėda švenčia savo 770 metų jubiliejų. Ta proga Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka parengė išskirtinę parodą apie miesto ženklus ir išsamiai pristatė Klaipėdos herbo istoriją, jo panaudojimo arealą. Minėta paroda inspiravo šio maršruto sukūrimą. Keliaudami juo sužinosite, kokius pastatus puošia ir/ar puošė Klaipėdos herbas, ką reiškia jame vaizduojami ženklai. Jis padės Jums atrasti Klaipėdos herbą ant daugelio objektų: ant vienų jis aiškiai matomas, išryškintas, o kituose – tarsi „paslėptas“. Sekdami herbo „pėdomis“, susipažinsite ir su dalimi miesto istorijos: kaip Klaipėda vystėsi, kodėl jos toks senamiesčio gatvių planas, kada miestas leido savo pinigus, kokių klaipėdiečių pėdos įspaustos miesto grindinyje ir už ką, kada prie Biržos tilto pirmą kartą atsirado informacinis stulpas ir kas jį pastatė. Taip pat sužinosite ir Klaipėdos rotušės bei teatro istoriją.
Maršrutas sukurtas įgyvendinant projektą „Klaipėdos ženklai ir jų sklaida“, kurį parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė. Jį sudaro 15 objektų. Keliaudami pėščiomis maršrutą įveiksite per 2 val. ir nueisite apie 2,5 km atstumą.
Parengė Rasa Miuller 2022 m.