Sienos freska „Senamiesčio planas“

Koordinatės: 55.709157 21.135092

Objekto adresas: Turgaus g. 21, Klaipėda Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Klaipėdos įkūrimo data laikoma 1252 metai. Miestas prasidėjo nuo pilies, kurią iš visų pusių juosė vanduo, pastatymo. Su netoliese esančia gyvenviete pilį jungė tik vienas tiltas. Dabartinio senamiesčio struktūrą formavo dvi statmenos gatvės – Turgaus ir Tiltų. Palei pirmąsias atsiradusias gatves formavosi seniausi Klaipėdos kvartalai. Jie buvo nevienodo dydžio. XV a. pradžioje miestą planavo lokatorius Johanas Lankau. Jis rėmėsi jau susiformavusiomis tradicijomis: prie prekyviečių ir magistralinių gatvių – pirklių ir valdininkų namai, o amatininkai pagal specialybes atskirose gatvelėse. XVI a. pirmoje pusėje jau buvo kvartalai tarp Kurpių, Kepėjų, Tiltų ir Vežėjų gatvių. Vėliau – tarp Turgaus ir Tomo gatvių. Seniausias akmeninis gatvės grindinys, datuojamas XVI a. pradžia, rastas Turgaus gatvėje ties Mėsininkų gatve.

Stačiakampis senamiesčio gatvių tinklas, kuris beveik nepakitęs išliko iki mūsų dienų, galutinai susiformavo po 1540 metų miesto gaisro. Jis atitinka romėnų miestų statymo principus, kai miesto struktūra tarnavo kariniams tikslams, mat Klaipėda buvo miestas-tvirtovė. Griežtos, paralelinės eilės nukreiptos į tvirtovę, kvartalai – 13×49 m. Išilginės gatvės buvo apie 12 metrų, o skersinės 5,5 metrų pločio. Gatvė, vedanti į tvirtovę, buvo daug platesnė (25 m) ir nutiesta į salos, kurioje prasidėjo miestas, vidurį. Nors dar XVII a. kai kurie namai buvo išsikišę į gatvę arba įtraukti į kiemą. Po 1854 metų gaisro atstatant miestą jau mūriniais pastatais, kvartalai dar buvo koreguojami, kai kurios gatvės ištiesintos.

Senamiesčio planas ant namo, Turgaus g. 21, sukurtas Klaipėdos savivaldybės užsakymu 2004 m., siekiant pažymėti Lietuvos įstojimą į Europos Sąjungą. Plane atvaizduotos ir įvardytos pagrindinės miesto gatvės, reikšmingi pastatai, freska papuošta Klaipėdos herbu. Laikui bėgant sienos freska nyko, tačiau ją labai pamėgo uostamiesčio gyventojai bei miesto svečiai, todėl nuspręsta žemėlapį išsaugoti. 2017 m. šeši uostamiesčio Rotary klubai („Aditė“, „Concordia 1826“, „Karalienė Luizė“, „Klaipėda“, „Maris“, „Senamiestis“) susivienijo ir finansavo senamiesčio plano atnaujinimą. Tai dovana Klaipėdai ir Lietuvai, minint Valstybės Nepriklausomybės 100-metį.

Projekto vadovas – Vakaris Bernotas.

Piešinio autoriai: Raimondas Žičkus, Virginija Žičkuvienė, Linas Dzimidas.

Sienos tapybos autorius – Rodionas Petrovas.

Parengta 2022 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps