Burlaivis „Meridianas“

Koordinatės: 55.710362 21.135091

Objekto adresas: Danės (Dangės) krantinė netoli Biržos tilto, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Mokomasis burlaivis „Meridianas“ pastatytas 1948 metais Suomijoje, Turku laivų statykloje kaip kontribucija Tarybų Sąjungai po Antrojo pasaulinio karo kartu su kitais 48 tokio tipo burlaiviais. Jų išlikę labai nedaug. Kone labiausiai pasisekė Estijon patekusiam tokio tipo burlaiviui. Dabar jis puikuojasi Taline. Mūsiškis, tekęs Klaipėdos jūreivystės mokyklai, buvo daugelio pokario būsimųjų laivavedžių, kapitonų pirmasis laivas. Jame jūros krikštą yrą gavę žinomi jūrų kapitonai: Vilius Pakalniškis, Zenonas Kaupas, Ričardas Lučka.
„Meridianas“ – barkentina, tai 3–5 stiebų burlaivis su tiesiosiomis burėmis ant priekinio stiebo (fokstiebio) ir įstrižosiomis ant kitų stiebų (grotstiebio ir bizanstiebio). Laivo ilgis (su bušpritu) – 51,70 m, plotis 8,75 m, maksimali grimzlė 3,45 m, krovumas 300 t, greitis plaukiant su burėmis iki 8 mazgų (iki 14,8 km). Į 3–4 mėnesių praktiką plaukdavo 50 kursantų ir 8 įgulos nariai.
„Meridianas“ kaip mokomasis burlaivis nustojo veikęs 1968 metais.
Pakeitus laivo paskirtį, 1971 m. „Meridianas“ atplukdytas į Dangės upę, jame atidarytas restoranas. Anuomet tai buvo visų klaipėdiškių mėgiamas restoranas.
Vėliau „Meridianas“ dar kartą remontuotas, atnaujintas jo interjeras, medinis korpusas “įvilktas” į skardo šarvą. Laivas-restoranas, stovėdamas prie Danės krantinės tapo neatskiriama uostamiesčio dalimi.
Kol „Meridiano“ savininkai vykdė komercinę veiklą, laivas ėmė keistai svirti vienon pusėn, laivagalis leistis vis žemyn. Laivo būkle susirūpino miestelėnai. Į nenormalią laivo būklę dėmesį atkreipė ir kažkada juo plaukioję jūrininkai.
2000 m. pradžioje buvo sukurta speciali komisija, kuri turėjo nustatyti laivo tolimesnį likimą. Komisija nusprendė uždrausti laivo eksploataciją bei jo švartavimąsi.
2000 m. spalio mėnesį apylinkės teismo posėdyje buvo sprendžiamas klausimas dėl laivo nutempimo nuo savivaldybės krantinių.
2001 m. laivą už simbolinį vieną litą iš savivaldybės nupirko Vyriausybės atstovo Klaipėdos apskrityje juristas patarėjas Artūras Žičkus, kuris ėmėsi iniciatyvos prikelti „Meridianą“ naujam gyvenimui.
2001 m. balandžio 12 d. naktį laivas buvo nubuksyruotas į AB „Klaipėdos laivų remontas“ doką.
„Meridiano“ remontui buvo įsteigtas specialus paramos fondas į kurį pinigus pervedė ne tik miestelėnai, bet ir didžiosios miesto kompanijos. Pagrindinis rėmėjas – alaus darykla „Švyturys”.
2002 m. pavasarį laivas grįžo atsinaujinęs į savo senąją vietą ir nudžiugino savo atnaujintais baltais bortais miesto gyventojus bei svečius per Klaipėdos miesto 750 metų jubiliejų.
2012 m. rudenį pasikeitė „Meridiano“ savininkai, šiuo metu burlaivis priklauso Aidui Kaveckui ir Aloyzui Kuzmarskiui, kurių iniciatyva buvo sutvarkytas ir gražintas į savo nuolatinio stovėjimo vietą 2013 m. lapkričio 9 dieną.
Po rekonstrukcijos įrengtas restoranas, pažintinė ekspozicija apie laivą, atkurtos vairinės detalės. 2014 m. liepos 19 d. įvyko laivo atidarymo ceremonija. Lauko ekspozicijoje galima apžiūrėti: originalų „Meridiano“ sraigtą, medinių konstrukcijų (špangautų), bortų dalis, autentiško medinio fokstiebio fragmentą, tašytus balasto akmenis, alsuoklius ir žibintus.

Kasmet, gegužės mėnesį, rengiama Meridiano burių pakėlimo ceremonija, skelbianti jūrinio sezono pradžią. 2022 m., Klaipėdai minint 770 metų sukaktį, buvo pagamintas šventinių burių komplektas, kuriose tarp jūrinių simbolių yra įkomponuotas Klaipėdos herbas. Pasibaigus jūriniam sezonui Meridiano burės būna suskleistos.

Parengta 2014 m., papildyta 2022 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps