Skulptūra „Klaipėdietis“

Koordinatės: 55.714417 21.132455

Objekto adresas: Martyno Mažvydo alėja, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Klaipėdos atpažinimo ženklas yra per amžius beveik nepakitęs miesto herbas. Klaipėdos miesto herbo kilmė ir jo kūrimo aplinkybės nėra žinomos. Tai seniausias heraldinis simbolis dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Jis išsivystė iš miesto antspaudo. Yra žinomi du senieji miesto antspaudai – didysis ir mažasis. Seniausias žinomas miesto antspaudas yra popieriuje atspaustas vaško antspaudas ant Klaipėdos miesto burmistro ir tarybos laiško Liubeko miesto burmistrui ir Tarybai 1446 m.

Klaipėdos herbe per amžius dominavo tie patys pagrindiniai elementai – bokštai ir laivas. Jų semantika įvairiais laikotarpiais buvo traktuojama skirtingai. Antspaudo centre pavaizduotas bokštas laikomas gynybiniu. Manoma, jog tai pilies vartų bokštas. Apatinė arkinė pilies bokšto anga su dvivėriais vartais plačiai atverta – tai gali simbolizuoti atvirą prekybai ir laivybai miestą. Šoninių bokštų reikšmė nėra visiškai aiški. Galbūt tai įtvirtinimai, mediniai gynybiniai bokštai, o gal viduramžių kogo priekio ir galo gynybiniai bokštai.

Laivo aiškinimai taip pat įvairūs: vikingų laivas, statomas laivas, keltas. Žvaigždės virš bokštų gali reikšti dangaus skliautą, navigaciją pagal žvaigždes. O horizontali linija po gynybinės sienos kuorais gali būti tiesiog dekoratyvinis elementas. Seniausia rašytinė užuomina apie antspaudo herbą ir jo spalvas – raudoname fone geltonus simbolius – žinoma tik iš 1730 m. Rotušės inventoriaus. Dabartinis Klaipėdos miesto savivaldybės herbas dizainerio Kęstučio Mickevičius buvo atkurtas 1992 m. ir liepos 1 d. jis buvo patvirtintas Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo.

Klaipėdos heraldinio simbolio panaudojimo arealas labai platus. Šis pagrindinis miesto simbolis puošia miesto rotušę ir Dramos teatrą, turėtų sugrįžti ant istorinio taupomosios kasos pastato Tiltų gatvėje. Po karo nebeliko herbo ant buvusio skerdyklos administracinio pastato, tarpukariu pastatytos taupomosios kasos, labdarybės namų.

Tai, kad herbas yra svarbus ir mėgstamas klaipėdiečių simbolis rodo tas faktas, kad jo motyvas labai dažnai naudojamas mažojoje architektūroje. Mažvydo alėjoje puikuojasi į miesto herbą atsirėmęs bronzinis berniukas „Klaipėdietis“. Skulptorius – Svajūnas Jurkus, architektas – Vytautas Paulionis. „Klaipėdietis“ tai dovana uostamiesčiui, minint 750-ąją miesto įkūrimo sukaktį.

Parengta 2022 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps