Upynos Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčia

Koordinatės: 55.450885 22.441317

Objekto adresas: Nepriklausomybės g. 11A, Upyna

Savivaldybė: Šilalės rajonas

Rašytiniuose šaltiniuose Upynos vardas aptinkamas 1562 m. Jau 1633 m. Upynos valdytojas Maižiešius Blinstrubas Upynai išrūpino savaitinio turgaus ir dviejų prekymečių privilegiją. Prekybinė privilegija – vienas iš miestelio požymių, todėl jau 1639 m. minima Upynos koplyčia priklausanti Kaltinėnų filijai. Ją galėjo pastatyti Upynos valdytojas, gavęs karaliaus ar jo patikėtinio sutikimą. Istoriniuose šaltiniuose Upynos bažnyčia pirmą kartą minima 1688 m., bet ji jau priskiriama Šilalės filijai.

XVIII a. pradžios karai, maras ir kitos nelaimės ištrynė ankstesnę atmintį apie Upynos miestelio bažnyčią. Motiejus Valančius nurodo, kad Upynos bažnyčia įsteigta 1706 m. Ši, bažnyčios steigimo, data būdavo nurodoma beveik visose XIX a. vizitacijose, kunigų kalendoriuose. Spėjama, kad ankstesnę bažnytėlę sudegino švedai. Išlikusiuose istoriniuose šaltiniuose matyti, kad kunigas Upynoje gyveno nuo 1716 metų.

1834 m., per Upynos miestelio gaisrą, bažnyčia sudegė. Padedant dvaro nuomininkui, 1835 m. sudegusios vietoje pastatyta nauja  ir iki šiol tebestovinti bažnyčia. Per laiką ji buvo ne kartą remontuota, pristatyta zakrastija. Beveik kiekvienas ilgiau čia dirbęs klebonas puošė ir tvarkė šventovę.

Upynos Švč. Mergelės Marijos bažnyčia garsėja šv. Antano, Karmelio Kalno Švč. Mergelės Marijos (Škaplierinės) ir Švč. Mergelės Marijos vardo atlaidais.

Ši bažnyčia yra Lietuvos Respublikos architektūros paminklas ir saugoma valstybės.

Parengta: 2023 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps