Lankomiausi Šilalės rajono objektai: Bijotų ir Upynos apylinkės

Muziejai, Baubliai

Šis maršrutas apima labiausiai lankytojų lankomus Šilalės rajono objektus: Poškos Baublius, Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčią, Stasio Girėno gimtinę, tuo pačiu aplankant ir mažiau žinomas  rajono lankytinas vietas. Jis apima tris muziejus, tris sakralinius objektus, du gamtos objektus ir atminimo vietą. Šis maršrutas unikalus tuo, kad jį galima pradėti keliaujant tiek Klaipėdos kryptimi, tiek Kauno, nes  prasideda ir baigiasi auromagistralėje A1.

Važiuojant automagistrale A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda pravažiavę Kryžkalnį ties Circle K degaline sukame į dešinę ir leidžiamės nuo viaduko. Pavažiavę 2 kilometrus pasieksime Bijotus. Pakeliui privažiuosime  Poškakaimį – kaimas Šilalės rajono savivaldybėje, tarp Bardžių ir Bijotų. Poškakaimyje žaliuoja Paškevičiaus parkas, jį, 1825 metais pasodino netikras D. Poškos brolis Norbertas Paškevičius. Parkas užima 4 ha plotą. Nemažai išlikę medžių, kurie stebina savo dydžiu ir kamieno storumu. Parke įrengta rekreacinė zona, pastatytos aštuonios kūrinio personažus perteikiančios ąžuolinės skulptūros, stovi Lurdo koplytėlė.

Pasivaikščioję po gražiai sutvarkytą parką, 4109 keliu važiuojame 0,7 km. į Dionizo Poškos Baublių muziejų. Tai pirmasis senienų muziejus Lietuvoje, kurį išskaptuoto ąžuolo kamiene 1812 m. įrengė žemaičių bajoras, rašytojas ir istorikas, kultūros šviesuolis Dionizas Poška (1764 – 1830). Ąžuolą, kuriam tuomet buvo apie tūkstantis metų, žmonės vadino Baubliu. Aplankome ir senąjį vandens malūną.

Iš Bijotų 4109 keliu nuvažiavę 5 km. privažiuosime Girdiškę. Čia stovi Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčia. Tai vienintelė bažnyčia Lietuvoje pašvęsta Švč. Mergelės Marijos Snieginės garbei, kurioje  įrengti originalūs altoriai iš ąžuolo šakų.

Toliau važiuojame 5 km. link Upynos. Upynos Švč. Mergelės Marijos bažnyčia savo forma primena tradicinį gyvenamąjį namą su bokšteliu, viduje įrengti trys altoriai. Kieme stovi maža varpinė. Šalia bažnyčios įkurtas liaudies amatų muziejus. Jo iniciatorius, įkūrėjas kraštotyrininkas Klemensas Lovčikas. Šiuo metu muziejuje yra surinkta apie 3500 eksponatų iš Upynos apylinkių.

Iš Upynos 4504 keliu už 6 km privažiuojame Vytogalą – lakūno Stasio Girėno gimtinę. Čia stovinčioje klėtelėje ir atstatytame gyvenamajame name įkurtas memorialinis lakūno muziejus.

Iš Vytogalos pavažiavę 4504 keliu 4 km. link Obelyno, pasukame į dešinę kelio 4108 atkarpą. Pavažiavę dar 4 km. privažiuosime Varsėdžius Šv. Roko bažnyčią. Varsėdžiai garsėja Šv. Roko ir Švč. Mergelės Marijos (Žolinės) atlaidais.

4108 keliu pavažiavę 4 km. privažiuojame sankryžą Upyna – Kaltinėnai. Sukame į kairę kelio 4107 atkarpą. Pavažiavę dar 3 km. kairėje kelio pusėje privažiuojame Kalvalių piliakalnį. Užlipę ant piliakalnio ir pasigrožėję gamta važiuojame toliau.

Nuvažiavę 2 km. dešinėje kelio pusėje sustojame prie paminklo Lietuvos laisvės gynėjui, Sausio 13-osios didvyriui Vytautui Vaitkui.

Mūsų kelionės maršrutas baigėsi, už 2 km. išvažiuojame į automagistralę.

Šiuo maršrutu nukeliausime 37 km.

Parengė Stefa Minutaitė, Vida Beržinienė, 2023

Komentarai (0)