Upynos liaudies amatų muziejus

Koordinatės: 55.449460 22.443830

Objekto adresas: Dariaus ir Girėno g. 4, Upyna

Savivaldybė: Šilalės rajonas

Šalia Upynos Švč. Mergelės Marijos bažnyčios įkurtas liaudies amatų muziejus. Jo iniciatorius, įkūrėjas kraštotyrininkas Klemensas Lovčikas. Šiuo metu muziejuje yra surinkta apie 3500 eksponatų iš Upynos apylinkių. Daugelis daiktų surinkta aštuntame dešimtmetyje, kai apylinkėse įsibėgėjo melioracija ir buvo naikinami seni vienkiemiai.

Pagrindinė ekspozicija įrengta buvusiame klebonijos svirne. Pirmajame muziejaus aukšte eksponuojami įvairūs archeologiniai radiniai (akmeniniai bei geležiniai kirviai, žalvariniai papuošalai ir kt.), gausūs liaudies meno dirbiniai, bažnyčios ir mokyklos istoriją atspindintys eksponatai. Čia vyksta parodos, saugomi kraštotyriniai darbai.

Antrajame muziejaus aukšte įvairių amatininkų: stalių, račių, kalvių, kailiadirbių, siuvėjų, audėjų darbo vietos, jų įrankiai ir gaminiai.

Ekspozicija tęsiasi ir lauke. Ant muziejaus sienų pritvirtinta daugybė senoviškų kaltinių kryžių. Prie pietinės sienos surikiuoti koplytstulpiai ir stogastulpiai. Prie muziejaus eksponatų glaudžiasi ir meistro Jono Žukauskio darbo koplytstulpis. Muziejaus kitame pastate, buvusiame sandėlyje, randami įvairūs didesni ūkyje naudoti padargai ir mechanizmai – plūgai, arpai, dyzeliniai motorai. Šie eksponatai atspindi žemdirbystės XIX – XX a. raidą.

Parengta: 2023 m.

Šaltiniai: Vytenis Almonaitis, Junona Almonaitienė „Šiaurės Karšuva“, 2014 m., 1687-168 psl.; Šilalės krašto kryždirbiai ir dievdirbiai, 2008 m., 42 psl.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps