Dituvos pagrindinė mokykla

Koordinatės: 55.591630 21.280974

Objekto adresas: Kuršaičių g. 12, Dituva, LT-96357 Klaipėdos r.

Savivaldybė: Klaipėdos rajonas

Dituvos pagrindinė mokykla mena abu brolius Kuršaičius – Gustavą ir Liudviką. Dituvos pagrindinės mokyklos tinklalapyje rašoma, kad Liudvikas Kuršaitis (vok. Ludwig Kurchat) buvo pirmasis žinomas kvalifikuotas šios mokyklos mokytojas, 1851 m. baigęs tuometinę Ylavos (dab. Lenkija) mokytojų seminariją.*

Pagal buvusios mokinės Marės Šudnagytės liudijimą „…Dituvos mokytojas buvęs labai keistas – iš lietuvininkų užrašinėjo žodžius ir visokius vaizdingus pasakymus“. **

Tačiau kituose šaltiniuose minima, kad mokykloje dirbo ir kitas žymiojo Karaliaučiaus kalbininko Frydricho brolis – Gustavas, buvęs Kretingos vargonininkas. Abu jie buvo ne tik profesoriaus Frydricho Kuršaičio broliai, bet ir talkininkai, išugdę Gustavo sūnų, taip pat kalbininką Aleksandrą Teodorą Kuršaitį.

1939−1943 m. mokykloje mokėsi ir būsimas teologas, kultūros darbuotojas, Čikagos lietuvių evangelikų liuteronų išeivių vyskupas Hansas Jurgis Dumpys. Pasitraukęs į Vokietiją, o vėliau į Ameriką, tapo aktyviu visuomenininku ir lietuvybės puoselėtoju – laikė pamaldas lietuvių kalba ne viename JAV mieste, buvo aktyvus spaudos bendradarbis, organizacinio komiteto pirmajai lietuviškai knygai paminėti išeivijoje, Mažosios Lietuvos fondo ir Mažosios Lietuvos draugijos Čikagoje narys, vienas iš Klaipėdos universiteto Teologijos centro mecenatų (1993 ir 1995 čia dėstė teologiją, dovanojo per 1000 religinių knygų), JAV rinko lėšas Martyno Mažvydo paminklui Klaipėdoje ir kt.

Vokietiją. XIX a. viduryje statytas ir 2015 m. renovuotas Dituvos pagrindinės mokyklos pastatas iki šiol atlieka savo pirminę funkciją – čia tebeveikia mokykla.

*https://dituvos.lt/mokyklos-istorija

** Domas Kaunas. Mažosios Lietuvos knygų link. Vilnius, Vilniaus universitetas, 2013, p. 137.

https://www.mle.lt/straipsniai/hansas-jurgis-dumpys

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps