Bijotų dvaro vandens malūnas

Koordinatės: 55.465861 22.568412

Objekto adresas: Muziejaus g. 10 A, Bijotai

Savivaldybė: Šilalės rajonas

Bijotų dvaro malūnas pastatytas XVIII a. paskutiniame dešimtmetyje užtvenkus Pelos upelį. Malūnas buvo primityvus, senoviškas. Jam priklausė 3 ha žemės ir tvenkinys, susidaręs iš pro jį pratekančio Pelos upelio. Kad nepralaužtų užtvankos, vandens lygį reikėjo reguliuoti, ypač pavasarį, kai tvenkinyje susikaupdavo didelis kiekis vandens. Normaliai bėgdamas vanduo iš užtvankos buvo pajėgus pasukti didelį medinį ratą, kuris buvo pritvirtintas prie pastate esančios girnos.

Bijotų dvaro malūnas buvo paliktas tvarkingas ir su visais trobesiais. Didelis gyvenamas namas, kuriame buvo malūno patalpa, ir kitoje pusėje gyveno malūnininkas su šeima. Prie šio namo buvo ir kitas pastatas  – tvartas ir daržinė. Malūnininkui buvo leidžiama naudotis esančiu 3 ha žemės plotu, todėl jis galėjo gyventi ūkiškai. Malūnas veikė iki 1960 m.

Senasis vandens malūnas iki mūsų dienų neišliko. Po 2011 m. rekonstrukcijos, esamas pastatas stovi senojo malūno vietoje ir pastatytas pagal išlikusias fotografijas bei planus.

Parengta 2023 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps