Žiaukų kaimo senosios kapinės

Koordinatės: 55.615111 21.311538

Objekto adresas: Žiaukų k., Priekulės sen.

Savivaldybė: Klaipėdos rajonas

Ievos Simonaitytės senelio Lankupių ūkininko Jurgio Stubros (1848−1924) vaikai, kurie sulaukė brandaus amžiaus, tapo tikrais lietuvininkais, patriotais ir turėjo gilų supratimą apie lietuvybės prasmę. Jurgis Stubra tapo ūkininku, gausios šeimos tėvu, lietuvininkų giminės tęsėju, jo brolis Adomas, su kuriuo Ieva Simonaitytė bendravo dar daugiau nei su tėvu – šaulys, 1923 m. sukilimo dalyvis, apdovanotas LDK Gedimino ordinu, aktyvus visuomeninės „Eglės“ draugijos narys, paminklo ant Skomantų piliakalnio, skirto Lietuvos nepriklausomybės 10-mečiui ir Mažosios bei Didžiosios Lietuvos susijungimo 5-mečiui paminėti, statybos rėmėjas, Sibiro tremtinys, 1955 m. atgulęs svetimoje žemėje, tačiau senosiose Šilutės rajono Dieglių kaimo kapinėse jam pastatytas krikštas.

Ievos Simonaitytės sesuo iš tėvo pusės Ilzė Užpurvienė su vyru mokytoju Jonu Užpurviu ir vaikais taip pat buvo ištremta į Krasnojarsko kraštą. Sugrįžę iš Sibiro, patys savo rankomis pastatė kuklų cementinį paminklą Jurgiui Stubrai (savo ir I. Simonaitytės tėvui) Žiaukų kapinėse, kurios yra tarp Rokų ir Šernų. Kapą ilgus metus I. Simonaitytės prašymu prižiūrėjo lietuvininkė iš garsios Grobštų giminės Anė Lipnienė, o dabar prižiūri moterys, gyvenančios Stubrų name Rokuose.

Žiaukų kapinėse palaidotas ir žymus surinkimininkas Jonas Lukaitis (1882−1946), savo namuose per maldą ir lietuviškai giedamas liuteroniškas giesmes palaikęs lietuvybės dvasią. Apie surinkimininkų įtaką Mažosios Lietuvos dvasiniame ir kultūriniame gyvenime liudija ir lituanizmas vokiečių klaipėdiškių šnektoje surinkimininker.

Jo sūnus medikas Jurgis Reinhardas Lukaitis, kaip ir kitas medikas Vilius Ašmys, − savo krašto istorijos fiksuotojais, literatais ir knygų, straipsnių autoriais tapo dėka mokytojo Jono Užpurvio, gebėjusio mokinius sudominti savojo krašto pažinimu ir skatinusio jį įprasminti.

https://www.mle.lt/straipsniai/jurgis-stubra

https://www.mle.lt/straipsniai/jurgis-reinhardas-lukaitis

https://www.mle.lt/straipsniai/vilius-asmys

https://www.silutesnaujienos.lt/lt/pastatytas-krikstas-pagarbos-zenklas-mazosios-lietuvos-visuomenes-veikejui/

https://www.mle.lt/straipsniai/surinkimai

https://www.mle.lt/straipsniai/surinkimininkai

https://www.youtube.com/watch?v=04bRPw6zxrU

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps