Tremtinių ir rezistencijos muziejus – vila „Vaidilutė“
Koordinatės: 55.917660 21.060910
Objekto adresas: J. Basanavičiaus g. 21, Palanga, Lietuva
Savivaldybė: Palanga
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos skyriaus iniciatyva 1993 m. įkurtas Tremties ir rezistencijos muziejus, kuris veikia visuomeniniais pagrindais.
Ekspozicijoje lankytojus labiausiai jaudina žmonių, išgyvenusių kelionę į Sibirą gyvuliniuose vagonuose ar gimusių svetimuose atšiauriuose kraštuose, pasakojimai, tremtinių parsivežti daiktai, kurie padėjo išgyventi sunkiose sąlygose ir teikė viltį. Sukaupta ir eksponuojama ne tik palangiškių, bet ir visos Lietuvos skaudžiausių metų atmintis, buvusios Sovietų sąjungos žemėlapyje parodytos katorgų ir tremties vietos, į kurias buvo represuojami Lietuvos gyventojai, išsaugotos ir išslaptintos laisvės kovų ir kančių relikvijos.
Atskira ekspozicija skirta Palangoje gimusiam Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) prezidiumo pirmininkui, Palangos miesto garbės piliečiui (po mirties) generolui Jonui Žemaičiui-Vytautui (1909–1954). 2009 m. LR Seimo sprendimu jis pripažintas Lietuvos, kovojusios prieš sovietų okupaciją, vadovu, faktiškai ėjusiu prezidento pareigas.
Muziejaus tikslas – supažindinti lankytojus su Palangos tremtinių prisiminimais apie patirtas kančias tremtyje bei kovų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę epizodus 1940–1990 m. sovietinės okupacijos metu ir išsaugoti juos ateities kartoms.
Muziejus įkurtas buvusioje viloje „Vaidilutė“.
Po Pirmojo pasaulinio karo kunigas Liudvikas Kasperavičius savo seseriai Bronislavai Knabikaitei-Zabulionienei iš grafų Tiškevičių nupirko žemės sklypą. Apie 1936 m. sklype iškilo vila, pavadinta „Vaidilute“, dėl mažumo dar vadinta „Liliputu“.
Palangos „Vaidilutė“ – vienas iš mažiausių tarpukario poilsio paskirties statinių, vadinamų vilomis. Tai vienaaukštis, kompaktiško tūrio, artimo kvadratui plano, su atviru priebučiu rytiniame fasade, pastatas. Vilos puošybos profiliuotos ir pjaustinėtos detalės būdingos XX a. pradžios kurorto pastatams.
Pastatas restauruotas, beveik pilnai išlaikęs pirminį išorės vaizdą. 2014 m. jis įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą, suteiktas vietinės reikšmės nekilnojamosios vertybės statusas.
Daugiau informacijos: https://www.lietuvoskurortai.lt/lankytinos-vietos/tremties-ir-rezistencijos-muziejus/
Parengta 2021 m.
Papildyta 2022 m.