Stragnų dvaras, dvarininkų Rudaičių ir Kurto Baltzerio kapas

Koordinatės: 55.559723 21.335846

Objekto adresas: Dvaro g. 21, Stragnai I, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėdos rajonas

Mažosios Lietuvos enciklopedijoje nerasime fakto, kad Stragnų dvaras kada nors priklausė Baltzeriams ar Rudaičiams (Rudat). Tačiau dvaro sodybos teritorijoje rasime ne visai įprastas trijų žmonių kapinaites, kuriose šalia savo uošvių Franco Rudaičio (Rudat) (1877−1928) ir Martos Rudat (1884−1938) palaidotas žinomas medžioklės kultūros puoselėtojas Klaipėdos krašto medžiotojų draugijos pirmininkas, pirmojo medžioklės būrelio ir šaudyklos steigėjas Klaipėdos krašte Kurtas Baltzeris. Domas Kaunas yra užrašęs lietuvininkės Anės Lipnienės liudjimą, kad Kurtas Baltzeris buvo palankus Lietuvai, todėl iš vokietininkų sulaukdavo nepalankumo.* Greta gyvenusio Endriaus Karaliaus dukra Birutė liudija, kad Kurto Baltzerio sūnus Gertas šaipėsi iš lietuviškai kalbančių ir sakydavo „žemaiten“, − bet tai jam nesutrukdė tapti savo gimtinės patriotu.

Kurtas Baltzeris artimai bendravo su Šernų girininku Valteriu Ryde (Valter Riede). Jie abu nutarė įrengti šaudyklą Šernų miške. Baltzeris finansavo darbus, tačiau jiems dar nepasibaigus, 1941 m., mirė, šaudyklą baigė įrengti Kurto Baltzerio našlė. Paminklą praėjus metams po Kurto Baltzerio mirties, savo lėšomis pastatė medžiotojai. 1936 m. raiti Klaipėdos krašto ūkininkai surengė paradą Palangoje ant jūros kranto, kur buvo atvykęs prezidentas Antanas Smetona. Kai užgrojo dūdų orkestras, kai kurie žirgai pasibaidė, Kurto Baltzerio žirgas išmetė jį iš balno, jam buvo traumuota galva, stuburas. Jis ilgai gydėsi, tačiau po 5 metų mirė ir buvo palaidotas Stragnų dvaro teritorijoje.

Savo tėvo dėka Lietuvą ir gimtąsias Dovilų apylinkes yra pamilęs ir jo sūnus Gertas. Apie artimas sąsajas su tėviške Gertas Baltzeris pasakoja interviu „Bangos“ laikraščio korespondentei Agnei Adomaitei.**

Stragnų dvaro kapinaites prižiūri viena iš dvaro pastato gyventojų – buvusi tremtinė Aldona Cirtautaitė. Senkant jėgoms ji susirūpinusi, kas priežiūrą perims po jos.

* Domas Kaunas. Mažosios Lietuvos knygų link. Vilnius, Vilniaus universitetas, 2013, p. 146.

** http://gargzdai.lt/atmintis-8

https://www.mle.lt/straipsniai/stragnai

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps