Siaurojo geležinkelio stoties pastatų kompleksas
Koordinatės: 55.719701 21.135794
Objekto adresas: S. Nėries gatvė 16A, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipėda
Tamsiai raudonų plytų vienaukščiame pastate prieš šimtmetį buvo įsikūrusi Klaipėdos siaurojo geležinkelio stotis, arba Klaipėdos siaurukas. Siaurasis geležinkelis, vadintas Memeler Kleinbahn, Klaipėdos krašte veikė iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Mintys apie siauruko statybą ir jo būsimą naudą Klaipėdos apylinkėse atsirado jau apie 1894 metus. Statybos darbai prasidėjo 1898 m. ir galiausiai 1906 m. spalio 22 d. buvo užbaigtos tiesti trys siauruko (vėžės plotis 1000 mm) atkarpos: Klaipėda–Klemiškė–Dovilai–Pėžaičiai (34,8 km), Klemiškė – Plikiai (10,1 km), Dovilai–Laugaliai (4,6 km).
Šias atkarpas (o nuo 1904 m. rugpjūčio 18 d. – ir miesto tramvajų) eksploatavo 1904 m. įkurta bendrovė „Memeler Kleinbahn-AG“. Siauruką aptarnavo 2 lokomotyvai, 5 garvežiai, 8 keleiviniai vagonai, 3 siuntų vagonai, 78 krovininiai vagonai. Keleivių buvo nedaug, vagonais dažniausiai perveždavo pjautą medieną iš Pėžaičių lentpjūvės bei Dovilų kalkių fabriko produkciją. Lokomotyvai dirbo mieste, jie atkarpoje į Smeltę naudojosi tramvajaus bėgiais.
Kai Klaipėdos kraštas atiteko Lietuvai, geležinkelis priklausė Klaipėdos miestui, o jį eksploatavo „Ostdeutsche Eisenbahn-Gesellschaft“. 1923 m. siaurojo geležinkelio bėgiai buvo nutiesti į dujų fabriką, skerdyklą. Po karo geležinkelio bėgiai buvo išardyti, o siaurojo geležinkelio stotis naudota kitiems tikslams.
Siaurojo geležinkelio stoties pastatų kompleksas pastatytas 1900–1905 m., darbų vadovas – Paulis Richteris iš Ragainės. Kompleksą sudaro trys stačiakampio plano sublokuoti pastatai: vienaukštis sandėlis, vienaukštė stotis ir dviaukštis administracinis pastatas. Pastatai turi plytų, ar medžiagų, stiliaus (Materialstil) bruožų. Pastatų eksterjere derinamos raudonos plytos ir tinkuotos plokštumos. Administracinis pastatas kvadratinio plano, dviejų aukštų su didele mansarda, dengtas valminiu stogu. Sandėlis stačiakampio plano, simetriškos kompozicijos su dvišlaičiu stogu. 1947–1952 m. stoties patalpos perplanuotos ir įrengti butai, patalpos naudotos ir kitiems tikslams.
Šis kompleksas yra vertingas kaip XX a. pr. tipiškas stoties funkcinio išplanavimo ir šios paskirties pastatų architektūros pavyzdys, vertingas ir urbanistiniu požiūriu. 2011 m. siaurojo geležinkelio stoties tamsiai raudonų plytų vienaukščiame pastate įsikūrė restoranas „XIX amžius“. Restorano savininkai jį papuošė skulptoriaus Klaudijaus Pūdymo iš bronzos sukurta skulptūra „Iešmininkas”.
Šiandien pasivažinėti siauruku Klaipėdoje nėra galimybės, tačiau tai galima padaryti nuvykus į Anykščius, kur įsikūręs Siauruko muziejus, arba Panevėžį.
Parengta 2017 m. Papildyta 2021 m.