Sandėlis „Germania“
Koordinatės: 55.708983 21.130770
Objekto adresas: Žvejų gatvė 12, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipėda
Klaipėdos uostas nuo XVI a. vidurio iki XVIII a. pab. buvo įsikūręs Dangės upėje ir nuo įplaukos į upę tęsėsi apie 3 km. Kairioji Dangės krantinė jau XVI a. buvo užstatyta sandėliais, čia nuolat vyko prekyba. Tuometiniame Mėmelyje (dabartinėje Klaipėdoje) sandėliai buvo fachverkiniai, tačiau po didžiojo miesto gaisro 1854 m. Klaipėdos senamiestyje buvo uždrausta statyti medinius pastatus, todėl upės krantinėje išdegę plotai buvo užstatyti mūriniais raudonų plytų sandėliais. Pokariu dauguma sandėlių buvo nugriauti, ankstesnį uosto krantinių užstatymą primena du po didžiojo miesto gaisro 1860–1871 m. statyti raudonų plytų sandėliai (Žvejų g. 8 ir 12 pastatai).
Sandėlių architektūroje pastebima neogotikos elementų – tai laiptuoti frontonai, juos atkartojančios nišos, fasadai puošti dekoratyvinėmis juostomis. Abu sandėliai turi aukštus dvišlaičius stogus, yra stačiakampio plano ir dviejų aukštų. Dėl statinių panašumų vietiniai gyventojai sandėlius praminė Dviem broliais.
Sandėlis Žvejų g. 12 pastatytas 1861 m.. Jis buvo 3 aukštų, bet per Antrąjį pasaulinį karą apgriautas ir aukštu pažemintas. Ant šoninio fasado išliko pavadinimas„Germania-Speicher“ (Vokietijos sandėlis), o ant durų – raidės „DHB“, greičiausiai reiškiančios „Deutsche Handels Betriebe“ (Vokiečių prekybos įmonė). Iš pradžių tai buvo žemės ūkio produktų sandėlis, o sovietmečiu jame buvo laikomi svaigieji gėrimai.
Šie autentiški raudonų plytų sandėliai ne tik puošia Klaipėdą, bet ir yra puikūs istorijos liudytojai. Įdomus faktas, kad pirmą kartą laisvoje Lietuvoje panaudoti „Memel“ pavadinimą buvo leista jį užrašant būtent ant sandėlio Žvejų g. 12 sienos. Dabar svečių ištisus metus laukia istoriniuose sandėliuose įsikūrusios kavinės bei restoranai.
Objektas pažymėtas jūrinio paveldo ženklu. Šiuo ženklu ženklinami su jūriniu paveldu susiję objektai – pastatai ir buvusių pastatų vietos, krantinės, takai, laivai ir kita. Taip siekiama pabrėžti Klaipėdos kaip jūrinio miesto išskirtinumą. Kartu išryškinamas ir Lietuvos kaip jūrinės valstybės veidas.
Parengta 2018 m. Papildyta 2021 m.