Prieglauda seniems amatininkams

Koordinatės: 55.717551 21.134583

Objekto adresas: S. Nėries g. 2, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Buvusi prieglauda seniems amatininkams stovi S. Nėries gatvės pradžioje. Dabartinė S. Nėries gatvė pavadinimą gavo sovietmečiu, o iki Antrojo pasaulinio karo ji buvo vadinama Stoties gatve (vok. Bahnhofstraße). Ji suplanuota apie 1875 m., kai Klaipėdą pasiekė geležinkelis. Gatvės pabaigoje 1881 m. buvo pastatytas geležinkelio stoties pastatas. XX a. pr. šalia gatvės iškilo karališkoji mokytojų seminarija, siaurojo geležinkelio pastatų kompleksas, taip pat turtingų miestiečių lėšomis finansuotos prieglaudos seniems amatininkams bei pensionatas moterims.

Klaipėdos istoriko Jono Tatorio teigimu, 1904 m. iš pirklių Vilhelmo ir Heinricho Pyčų (Pietsch) palikimo dabartinėje S. Nėries gatvėje (Nr. 2) miesto magistratas pastatė prieglaudą seniems amatininkams. Tai dviejų aukštų stačiakampio plano pastatas su dviem įėjimais iš S. Nėries gatvės pusės ir per tambūrus iš kiemo pusės. Patalpos pereinamos, orientuotos į rytus ir vakarus, abiejų aukštų patalpų išplanavimas analogiškas. Jo fasaduose derinamas raudonų plytų mūras ir tinkuotos plokštumos bei betoninės detalės. Šiame pastate pirmą kartą mieste buvo panaudotos betoninės surenkamos detalės (karnizas, sąramos ir kt.). Pastatas papuoštas kontrreljefo principu sienoje išraižytais ornamentais, sudėtingo augalinio piešinio metaliniais ankeriais, vėliavos laikikliu. Šviesaus betono sąramos, palangės ir kitos detalės pagrindinį fasadą daro margoką.

Mėmelyje (dabartinėje Klaipėdoje) įvairiu laiku veikė daug įvairios paskirties prieglaudų, namų benamiams vaikams, ne tik vargšų, bet ir pasiturinčių žmonių prieglaudos. Miesto prieglaudose lietuvininkai ir vokiečiai paprastai būdavo apgyvendinami atskirai. Ko gero, seniausia žinoma prieglauda čia buvo atidaryta 1715 metais.

1910–1912 m. greta amatininkų prieglaudos pastatytas mūrinis trijų aukštų su pusrūsiu moterų pensionato pastatas (S. Nėries g. 4). Po Antro pasaulinio karo moterų pensionato pastate įsikūrė KGB. Pastato rūsiuose buvo įrengtos kameros, čia vykdavo tardymai, kankinimai. Teigiama, kad šiose kamerose nuo 1945–1954 m. kalėjo daugiau kaip 8 tūkst. žmonių. Dabar abiejuose pastatuose įrengtos Klaipėdos teritorinės muitinės administracinės patalpos. S. Nėries g. 4 veikia Rezistencijos ir tremties ekspozicija.

 

Parengta 2021 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps