Pauliaus Lindenau laivų statyklos kompleksas

Koordinatės: 55.705684 21.125925

Objekto adresas: Priešpilio gatvė, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Klaipėdos laivų dailidžių statyklos įrengimus nupirko iš Vėluvos kilęs laivų statybos inžinierius Paulius Lindenau, kuris 1918 m. galutinai perėmė šios statyklos teritoriją. 1919 m. įkūrė laivų statyklą, pavadintą „Klaipėdos laivų statykla Lindenau & Cie. geležinių ir medinių laivų statyba, mašinų fabrikas ir liejykla“. Pauliaus Lindenau laivų statyklos kompleksą sudaro: korpusų dirbtuvė, technologinis tiltas; vamzdžių dirbtuvė ir kalvė, valčių ir jachtų dirbtuvė, elingas su slipu. Pagrindinis statyklos konstruktorius ir inžinierius buvo savininkas Paulius Lindenau.

Pauliaus Lindenau laivų statykloje buvo statomi metaliniai ir mediniai laivai, veikė mašinų fabrikas ir liejykla. Statykla siūlė jūrinius krovininius garlaivius, burlaivius, žvejybos garlaivius ir motorlaivius, upių ratinius ir sraigtinius garlaivius. 1922 m. šioje statykloje pastatytas pirmasis geležinis jūrinis laivas – krovininis garlaivis, pavadintas „Cattaro“.

1937–1938 m. pastatytas laivų statyklos elingas yra Pauliaus Lindenau laivų statyklos komplekso dalis.
Nuo 4-ojo dešimtmečio vidurio tarptautinėje rinkoje išaugus naujų laivų paslaugai, P. Lindenau išplėtė statyklos įrangą. 1938–1939 m. Lindenau statykla pastatė didžiausią savo laivą Klaipėdoje – HAPAG bendrovei skirtą 2947 BRT talpos keleivinį laivą „HELGOLAND“.

1944 m. rudenį Lindenau statykla evakavosi į Gotenhafeną, dabar Gdynią, o vėliau į Kylį.
Nuo 1945 m. toje teritorijoje veikė laivų remonto įmonė, kuri vėliau pavadinta “Bandomąja laivų remonto įmone”. Nuo 2018 m. čia yra Kruizinių laivų terminalas.

Klaipėdos elingo kaimynystėje veikiančioje Vakarų Baltijos laivų statykloje 2019 m., minint Paulio Lindenau laivų statyklos įkūrimo šimtmetį, pradėjo veikti nedidelis muziejus, kuriame pristatoma miesto laivų statybos pramonės istorija. Laivų statyklos pastatas pažymėtas užrašu „Lindenau-Werft ekspozicija“ ir Klaipėdos miesto herbas.

Objektas pažymėtas jūrinio paveldo ženklu. Šiuo ženklu ženklinami su jūriniu paveldu susiję objektai – pastatai ir  buvusių pastatų vietos, krantinės, takai, laivai ir kita. Taip siekiama pabrėžti Klaipėdos kaip jūrinio miesto išskirtinumą.  Kartu išryškinamas ir Lietuvos kaip jūrinės valstybės veidas.

Parengta 2018 m.

 

No Images

Loading Maps