Martyno Klimkaičio namas

Koordinatės: 55.580220 21.322618

Objekto adresas: Santakos g. 41, Voveriškiai

Savivaldybė: Klaipėdos rajonas

Voveriškių kaimas, XVIII a. minimas kaip Priekulės domenų valsčiaus kaimas Peter Waffer Matz, įsikūręs šalia Žiobriškės-Nykupio upelio, ties ryškesniu Minijos vingiu, garsus ne tik kaip spaustuvininko Martyno Šerniaus gimtinė, bet ir kitų iškilių lietuvininkų – Kondrotų, Anskolių, Klimkaičių, Kavolių, Banžėrų – valdos. Visi jie buvo lietuvininkai, kalbėję lietuviškai, žinoma, ir skaitę, rašę, patys buvę aktyvūs anuometinio intensyvaus lietuvybės įtvirtinimo dalyviai.

Didžiausios ir gražiausios sodybos net po sovietmečio išdarkymų išlikusios, kai kurios atgaivintos, toliau puoselėjamos, o kai kurių likimas neaiškus.

„Stambesni Voveriškių ūkininkai gyveno tarsi dvareliuose – jie buvo pasistatę didelius ir puošnius mūrinius gyvenamuosius namus, jų sodybose stovėjo net po 6−8 pastatus (tarp jų buvo ir didelių tvartų bei erdvių daržinių). Tvarkingai ūkininkaujant buvo gaunama nemažai pelno. Pravertė tradicinė tvarka, neleidusi išdalyti didesnių dalių.“*

Turtingiausias kaimo ūkininkas Martynas Klimkaitis, valdęs 40 hektarų, gyvenamąjį pastatą pasistatė 1907 m., o tvartą – jau kitais metais. Sovietmečiu čia buvo ūkio kontora, todėl pastatas išliko beveik nepakeistas, sodyboje sudegė tik medinė daržinė.

Sodyboje išlikę pastatai laikytini itin vertingais Mažosios Lietuvos architektūros pavyzdžiais – tai ir senasis medinis tvartas, klėtis – kaip unikalus pastatas, nes būtent klėtys po 1944 m. Klaipėdos krašte masiškai sunaikintos. Vienoje vietoje išliko ir krašte paplitę pastatų apdailos variantai: raudonplytis tvartas, medinė klėtis, tinkuotas namas, raudonų ir baltų plytų marginiu papuoštas antrasis tvartas.

Tikėtina, kad būtent šioje sodyboje gimė ir Mažosios Lietuvos veikėjas, teisininkas ir lietuvybės puoselėtojas Martynas Klimkaitis (1910−1944) − Klaipėdos mažlietuvių moksleivių draugijos „Aušra“ narys, studentų korporacijos Kaune „Mažoji Lietuva“ pirmininkas, skaitęs paskaitas Kauno ir Klaipėdos radiofonuose. Jo straipsniai išspausdinti „Keleivyje“, „Teisėje“, „Vakaruose“, „Pagalboje“, „Aukuro“ draugijos leidinyje „Almanachas“. „Naujojoje Romuvoje“ paskelbti jo straipsniai: „Jaunimo organizacijos Mažojoje Lietuvoje“ (1935, nr. 21–22), „Lietuviškumo nešėjai Mažojoje Lietuvoje“ (1934, nr. 200).

* Martynas Purvinas. Mažosios Lietuvos etnografiniai kaimai. „Voruta“, Trakai, 2011, p. 306.

https://www.mle.lt/straipsniai/martynas-klimkaitis-1

https://www.mle.lt/straipsniai/ausra-2

https://www.mle.lt/straipsniai/mazoji-lietuva-1

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps