Kristupo Reisgio kapas Stragnų II kaimo evangelikų liuteronų antrosiose senosiose kapinėse

Koordinatės: 55.555906 21.351417

Objekto adresas: Stragnų II k., Priekulės sen.

Savivaldybė: Klaipėdos rajonas

Kristupas Reisgys (1888−1963) ūkininkavo Dreižiuose, čia persikėlęs iš Biržininkų po vedybų su Dreižių ūkininko Labrenco, garsios lietuvininkų Labrencų giminės atstovo, dukterimi Marija Labrencaite (1888–1967). Dalyvavo santariečių veikloje, su vaikais giedojo bažnyčios chore. Būtent šiose Dreižių kaimo kapinėse, o ne Elniškės, kaip skelbiama Mažosios Lietuvos enciklopedijoje, ir buvo palaidotas, jo antkapis neblogai išlikęs. Čia ilsisi ir nemažai Brinkių giminės atstovų, − už Jono Brinkio buvo ištekėjusi Kristupo dukra Madlyna.

Netoliese, už pusantro kilometro, kažkada buvusios didelės ir gražios Labrencų sodybos, kurios šeimininku buvo ir Kristupas Reisgys, apleisti pastatai, savo tūriu ir interjero detalėmis menantys pasiturinčių ūkininkų buitį ir būtį. Čia buvo auginamos geriausios apylinkėje žąsys ir jorkšyro kiaulės, o vaikų pramogoms šalia tvarto įrengtas stadionas, kuriame buvo pripilta smėlio, padaryta kartis šokinėti į aukštį, merginos mėtydavo svorius. O žiemos metu ant tvenkinio buvo įrengiamos karuselės.

Pasak K. Reisgio anūkės Inos Brinkytės-Kuzmienės, „Kristupo Reizgio pasaulėžiūra, įsitikinimai, vertybės buvo artimos brolio Martyno nuostatoms. Ne kartą esu girdėjusi pasakojant, kad Opa, kaip ir jo broliai, nesidžiaugė krašto vokietinimu, lietuvių kalbos ignoravimu. Buvo kategoriškai nusistatęs prieš pagarbos hitlerinei valdžiai atidavimą. Tvarkant reikalus valdiškose institucijose jo pasisveikinimas būdavo: „Garbė Dievui“, o atsisveikinant sakydavo: „Sudiev.“ Tai toleravo net nacių karininkai. O savo ūkyje – Dreižių kaime Opa Martynas Reizgys buvo gerbiamas ne tik namiškių, bet ir samdinių.“

1929 m. Kristupas Reisgys buvo išrinktas ir į Priekulės Vytauto Didžiojo metinių minėjimo komitetą, kurio rūpesčiu buvo suorganizuota daug gražių ir prasmingų renginių.  

Daugiau apie Kristupą Reisgį ir jo šeimos palikimą:

https://www.mle.lt/straipsniai/kristupas-reisgys

https://www.mlimuziejus.lt/lt/eksponatu-istorijos-delmono-is-dreiziu-kaimo-pedsakais-1-dalis/

https://ve.lt/gyvenimas/kultura/lietuvininkes-is-dreiziu-kaimo-iseiginiai-drabuziai-ir-aprangos-priedai-1

https://www.mle.lt/straipsniai/labrencai

https://www.mle.lt/straipsniai?puslapis=1&pavadinimas=Labre

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps