Gerkės viešbutis (Prūsų namai)
Koordinatės: 55.555634 21.318602
Objekto adresas: Klaipėdos g. 15, Priekulė
Savivaldybė: Klaipėdos rajonas
Yra žinoma, kad šiuo metu šio gyvenamojo pastato vietoje stovėjo užeiga, priklausiusi Gerkei. Apie ją savo atsiminimų knygoje yra rašęs Priekulės valsčiaus teisėjas Ernstas Vichertas.
Ilgojoje Gerkės viešbutėlio salėje užteko vietos nedidelei scenai ir publikai, kuri mielai suplaukdavo pasižiūrėti neįprastų reginių. Tai buvo Ernsto Vicherto įkurto teatro vaidinimai. Vienas ūkininkas atgabeno pėdos aukščio pakylą ir keletą statramsčių. Iš atsiminimų matyti, kaip entuziastingai rašytojas kūrė teatrą. „Aš pats nudažiau kelių uolekčių ilgą pilkšvą drobę avanscenai, šonuose iš abiejų pusių pritvirtinau raudonas klostuotas ir patrauktas užuolaidas, panaudojęs keletą tapetų, paruošiau kambario dekoracijas; drąsiai sumaišęs melsvų Berlyno dažų, ochros ir juodžemio, nupiešiau sodo ir daržo dekoracijas; parūpinau uždangas, kilnojamas duris ir langus. Dabar buvo galima ir vaidinti.“ *
1878 m. Gerkės užeiga − 2 namai ir tvartas − sudegė. Jos vietoje 8−9 dešimtmetyje buvo pastatytas pirmasis ir didžiausias Priekulės viešbutis „Prūsų rūmai“ (Preussisches Hof).
Regis, Priekulės teatro įdirbis nenuėjo veltui, − išugdė E. Vichertą kaip kūrėją ir dramaturgijos srityje. Priekulėje prasidėjo turiningas P. Heizės ir E. Vicherto susirašinėjimas, (daugiau kaip 600 laiškų saugoma Bavarijos valstybinėje bibliotekoje Miunchene). 1864 m. opera, kuriai E. Vichertas parašė libretą pagal P. Heizės apsakymą „Broliai“, pavadinta „Turano žvaigždė“, Karališkajame Berlyno operos teatre susilaukė palankaus publikos bei kritikos vertinimo.
Na, o Lietuvoje iki šiol žiūrimas 1999 m. filmas E. Vicherto kūrinio motyvais sukurtas filmas „Elzė iš Gilijos“ (režisierius: Algimantas Puipa).
Vienas iš Priekulės kultūros centro kolektyvų – E. Vicherto vardu pasivadinęs mėgėjų teatras garbingai gina žymiojo Priekulės teisėjo, poeto, rašytojo ir teatro žmogaus vardą. 2019 m. teatrui su spektakliu ,,Šaktarpis” (rež. Donatas Savickis) pagal Ernsto Vicherto to paties pavadinimo apysaką suteikta garbė atstovauti Lietuvai Baltijos šalių mėgėjų teatrų festivalyje. Ši apysaka yra vienintelė išversta į lietuvių kalbą iš gausaus E. Vicherto kūrybinio palikimo.
Klaipėdos g. 13 – taip pat nuo 1904 metų veikęs pirkliui Vilhelmui Skvirbliui priklausęs viešbutis „Vokietija“ su restoranu, pastatytas 1901 m. sudegus čia stovėjusiai A. Gusovijaus užeigai, kurioje buvo prekiaujama periodine spauda.