Gaudučių piliakalnis

Koordinatės: 55.917870 21.535496

Objekto adresas: Gaudučiai, Kretingos rajonas, Lietuva

Savivaldybė: Kretingos rajonas

Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje, Kartenos seniūnijoje, Gaudučių kaime, dešiniajame Alanto upės krante stūkso netoli viena kitos net 3 pilalėmis vadinamos kalvos.

Didžiausia jų, vadinama dar Čercesnagių kalnu, Čercesnagiu, Pilimi, Gaudučių kalnu yra Alanto ir Rupšupio santakoje, 850 m į pietus nuo Šiaulių–Palangos kelio. Privažiavimo nėra. Čercesnagių kalno vardą pilalė gavo todėl, kad šiaurinėje ir šiaurės rytinėje dalyje šlaitu žemyn leidžiasi gūbriai (pakilimai), kurie primena skeltanagio kanopinio gyvūno kojos pėdą, žemaitiškai vadinamą čerčesnagiu. Pilimi kalva vadinama dėl to, kad, pasak padavimų, ant kalno senovėje stovėjusi pilis, o jos papėdėje buvęs miestas.

Tai gamtinės kilmės kalva, apjuosta pelkėtų dirvų ir apaugusi mišku. Šlaitai statūs, 24 m aukščio. Aikštelė netaisyklingo trikampio formos, pailga šiaurės–pietų kryptimi, 42 m ilgio, 14 m pločio šiauriniame gale. Pietinis kalvos galas paplautas upės, griūvantis. Piliakalnis datuojamas I tūkst.

Kalva apipinta įvairių legendų. Pasakojama, kad ant kalno vaidenasi, o jo papėdėje Alanto upelyje vakarais laumės skalbia drabužius. Padavimai mena kalno šlaite buvus duris, kurios dabar užgriuvusios. Kartą vienas vaikas netyčia papuolė į kalno vidų, kuriame matė kambarius su lobiais ir ten gyvenančius žmones. Jie vaiką pavaišino ir išlydėdami prašė niekam apie tai, ką matė, nepasakoti. Berniukui prasitarus draugams, kitas vaikas tyčia, trokšdamas užburtų turtų, įlindo į kalną ir iš jo nebegrįžo. Paskui kalnas tik jo kepurę išmetė. Kalbama, kad gyventojai yra matę vakarais prie kalno vaikštant kažin kokią žmogystą, lyg paną.

Nuo 1972 m pilalė registruota istorijos ir kultūros paminklų sąraše kaip Gaudučių kaimo piliakalnis. Įtvirtinimų ir kultūrinio sluoksnio pėdsakų nerasta.

Į pietryčius nuo Čercesnagių kalno yra pailga terasa lygiu paviršiumi, palei jos galą eina apie 6 m aukščio ketera, primenanti pylimą ir vadinama Pilale.

Apie 200 m į pietus–pietryčius nuo Čercesnagių kalno yra trečioji pilalė, kurios aukštis siekia iki 3 m.

Parengta 2024 m.

Susiję Maršrutai

Šaltiniai

No Images

Loading Maps