„Friedricho pasažas“

Koordinatės: 55.707010 21.138003

Objekto adresas: Tiltų g. 26a, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

1692–1722 m. greta Klaipėdos kairioje Senosios Dangės upės pusėje egzistavo atskiras Prūsijos karaliaus Friedricho I vardu pavadintas miestas (Friedrichsstadt), turėjęs savo herbą, vėliavą ir seniūną. Pradžią Friedricho miestui davė pilies valdoje palei Senąją Dangę įsikūrusios sodybos, kurių 1540 m. fiksuojamos šešios. Nauja gatvė buvo praminta Odų alėja (Ledergasse). Be žvejų čia gyveno odadirbiai, vėliau kūrėsi kiti pilį aptarnavę amatininkai, pilies pareigūnai ir kareiviai. 1589 m. čia gyveno 46 sodybų savininkai. Priemiestyje apsigyvendavo ir tie, kurie negalėjo arba neturėjo teisės įsikurti pačiame mieste: svetimšaliai, kareiviai, smuklininkai ir „nešvarių profesijų“ amatininkai, kaip barzdaskučiai, pirtininkai ir kirpėjai.
1627–1629 m. pradėjus juosti Klaipėdą gynybiniais įtvirtinimais, į įtvirtintą teritoriją pateko ne tik Klaipėda, bet ir jos pietinis priemiestis. Nuo XVII a. vidurio, ypač atsiradus minčiai užpilti Senąją Dangę, Klaipėda prašė visiškai prijungti pietinį priemiestį, tačiau vyriausybė 1692 m. pasielgė priešingai.
Du miestai greta vienas kito egzistavo neilgai. Reorganizuojant Prūsijoje miestų valdymą, 1722–1723 m. abu jie buvo sujungti į vieną. Visgi Friedricho miesto pavadinimas naudotas dar ilgai: tokiu vardu buvo vadinamas ne tik miesto rajonas, bet ir turgavietė, pradinė mokykla ir kt.
Kitaip nei Senamiesčiui, Friedricho miestui būdingas laisvas pastatų ir kvartalų išsidėstymas. Ši teritorija formavosi palaipsniui, be išankstinio plano. Gatvių tinklas nebuvo derinamas prie Senamiesčio. Šie Friedricho miesto skirtumai teritorijoje tarp Didžiosios Vandens gatvės ir senosios turgavietės puikiai matomi ir šiandien. Jai būdingi dideli netaisyklingų formų kvartalai, jungtyse ne visuomet sutampančios gatvių ašys.
Po 1854 m. didžiojo gaisro Friedricho mieste liko nemažai XVIII a. pabaigos pastatų. Tai fachverko konstrukcijos sandėliai (Daržų/Bažnyčių g., Aukštoji g.), mūriniai pastatai su baroko architektūros elementais (Didžioji Vandens g., Vežėjų g., Daržų g.). Iki šiolei (2017 m.) šioje miesto dalyje yra išlikę keli pasažo formos vidaus kiemai, liudijantys apie vidinę buvusių sklypų užstatymo struktūrą.
2006 m. šioje vietoje (Tiltų g. 26A) duris atvėrė klaipėdiečių ir miesto svečių mėgstamas įvairių kavinių pasažas, kuriam suteiktas Friedricho vardas.

Parengta 2017 m.

No Images

Loading Maps