Endrikio Šadago namas
Koordinatės: 55.487388 21.360402
Objekto adresas: Mikelio Šapalo g. 18, Lankupiai
Savivaldybė: Klaipėdos rajonas
Pradžioje dar būdamas paauglys rašęs vokiškai, vėliau Šadagys pradeda lietuviškai rašyti savo vardą ir pavardę, nurašo daug patriotinių lietuviškų eilėraščių ir kitokių tekstų iš to meto spaudos. Jam buvo svarbi ir Mažosios Lietuvos tautinė atributika. Jis rašo apie Mažosios Lietuvos vėliavos spalvas: „Žali, balta ir raudona, tai yr Lietuvos parvos (spalvos). Balts žirgas ant žalios parvos yra Lietuvos žymė arba keturženklis.“* Nuo mokyklos suolo rašytoje užrašų knygoje (iš viso 352 puslapiai) greta įvairių nuorašų esama ir jo paties kūrybos.
Vedęs lankupiškę, Endrikis Šadagys čia dirbo laiškanešiu ir ūkininkavo. Kaip Prūsijos valstybės tarnautojas negalėjo viešai dalyvauti tautiniame-kultūriniame lietuvių judėjime, bet daug prie jo prisidėjo, susirašinėjo su Jonu Basanavičiumi, vėliau daug bendravo su Viliumi Gaigalaičiu, jo bičiuliai buvo Jonas Birškus ir Jokūbas Bruožaitis. Rėmė draugijas „Lietuvininkų susivienijimas Prūsuose“, „Sandora“, atstovavo šiai draugijai Lankupiuose, laikraštį „Apžvalga“, Klaipėdos apskrities lietuvių rinkiminę draugiją. Buvo laikraščių „Nauja lietuviška ceitunga“ ir „Namų prietelius“ leidimo iniciatorius ir bendradarbis, „Pagalbos“ pirmų numerių redaktorius. Lietuvių kalba išspausdino ir išplatino įvairių atvirukų, laiškelių ir palaimos užrašų. Laikomas vienu pirmųjų pašto atvirukų su lietuviškais užrašais leidėju. Šiai veiklai laiškanešį paskatino vokiečių knygininkų nenoras imtis mažai pelningo verslo. „Lietuviškų kortelių bei palaimos velijimų nenor tilžiškei kupčei įsitiekti, sakydami, kad per menk reikalaujami, − rašė 1909 m. spauda. – Jums parūpin tų dalykų gražiausioj paskyroj ūkininkas Šadagys iš Lankupių.“ ** E. Šadagio knygynėlyje namuose buvo galima nusipirkti ne tik atvirukų, bet ir knygų.
Endrikio Šadagio atvirukus taip pat pardavinėjo Jonas Molinius savo knygų kioske (būdoje) Priekulėje.
Endrikis Šadagys kaupė kraštotyros, visuomeninę, politinę, grožinę literatūrą, vertingesnės periodikos komplektus ir turėjo nemažą asmeninę biblioteką, kurią karo audros išblaškė, tačiau iki šių dienų išliko knygų su nuosavybės ženklu – „Endrikis Szadagys“.
Nors Endrikio Šadagio namas yra Mikelio Šapalo gatvėje, kita didesnioji Lankupių gatvė pavadinta Būtent Endrikio Šadagio garbei.