Dauginčių piliakalnis II
Koordinatės: 55.950667 21.539806
Objekto adresas: Dauginčiai, Kretingos rajonas, Lietuva
Savivaldybė: Kretingos rajonas
Dauginčių piliakalnis II, vadinamas Pilale, rečiau – Mėnulio kalnu, yra Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje, Kartenos seniūnijoje, Dauginčių kaime, Minijos kairiajame krante, Šilpelkės miške. Piliakalnis iškilęs šalia Dauginčių kaimo senųjų kapinių (Maro kapelių, Senkapių). Pirmasis ir antrasis piliakalniai vienas nuo kito nutolę per 600 metrų.
Antrojo piliakalnio teritorija apima 3,0 ha plotą. Piliakalniu laikoma slėnyje stūksanti trijų tarpsnių, apie 70 metrų ilgio šiaurės vakarų – pietryčių kryptimi ir apie 10–15 metrų pločio, į pietryčius aukštėjanti ketera, vadinama Pilale. Jos šlaitai nuožulnūs, 3–5 metrų aukščio. Pietrytiniame keteros pakraštyje stūkso pylimą primenantis 3-4 m aukščio ir apie 15 m skersmens kauburys išgaubtu viršumi, vadinamas Mėnulio kalnu. Į daubą besileidžiantis pietrytinis jo šlaitas siekia 16 m aukščio. Padavimai pasakoja, kad kalva supilta ir ant jos stovėjusi pilis.
Nors vizualiai ketera su kauburiu primena piliakalnį, tačiau, panašu, kad jie yra gamtinės kilmės, susiformavę paskutiniojo ledynmečio tirpsmo metu. Geografinė objekto padėtis leidžia daryti prielaidą, kad senieji šių apylinkių gyventojai kalvą galėjo naudoti pagonių kulto apeigoms atlikti, t. y. ant Mėnulio kalno senovėje galėjo būti alkakalnis.
Pilalę seniau juosė pelkėtas Minijos vingio slėnis, todėl manoma, kad čia galėjo būti įrengtas piliakalnis-slėptuvė, kuriame, priartėjus priešui, slėpėsi moterys, vaikai, seneliai.
Istorinių ir archeologinių duomenų apie kalvą nėra. Piliakalniams būdingų gynybinių įtvirtinimų ir kultūrinio sluoksnio nepastebėta.
2003 m. Salantų regioninio parko direkcijos lėšomis prie spėjamo piliakalnio pastatytas meniškas anotacinis ženklas (aut. Arvydas Klovas, Kartena).
Parengta 2024 m.