Dangės sandėlis

Koordinatės: 55.709225 21.131210

Objekto adresas: Žvejų gatvė 8, Klaipėda, Lietuva

Savivaldybė: Klaipėda

Klaipėdos uostas nuo XVI a. vidurio iki XVIII a. pab. buvo įsikūręs Dangės upėje ir nuo įplaukos į upę tęsėsi apie 3 km. Kairioji Dangės krantinė jau XVI a. buvo užstatyta sandėliais, čia nuolat vyko prekyba. Tuometiniame Mėmelyje (dabartinėje Klaipėdoje) sandėliai buvo fachverkiniai, tačiau po didžiojo miesto gaisro 1854 m. Klaipėdos senamiestyje buvo uždrausta statyti medinius pastatus, todėl upės krantinėje išdegę plotai buvo užstatyti mūriniais raudonų plytų sandėliais. Pokariu dauguma sandėlių buvo nugriauti, ankstesnį uosto krantinių užstatymą primena du po didžiojo miesto gaisro 1860–1871 m. statyti raudonų plytų sandėliai (Žvejų g. 8 ir 12 pastatai).

Sandėlių architektūroje pastebima neogotikos elementų – tai laiptuoti frontonai, juos atkartojančios nišos, fasadai puošti dekoratyvinėmis juostomis. Abu sandėliai turi aukštus dvišlaičius stogus, yra stačiakampio plano ir dviejų aukštų. Dėl statinių panašumų vietiniai gyventojai sandėlius praminė Dviem broliais.

Sandėlis Žvejų g. 8 pastatytas 1861 m. Jis buvo vadinamas „Dange-Speicher“ (Dangės sandėlis). Greta sandėlio buvo palikta erdvė iš upės imti vandenį gaisro atveju. Pastate buvo sandėliuojamos silkės, vėliau linų pakulos, sėmenys, dar vėliau – rašymo priemonės ir mokykliniai reikmenys.

Objektas pažymėtas jūrinio paveldo ženklu. Šiuo ženklu ženklinami su jūriniu paveldu susiję objektai – pastatai ir buvusių pastatų vietos, krantinės, takai, laivai ir kita. Taip siekiama pabrėžti Klaipėdos kaip jūrinio miesto išskirtinumą. Kartu išryškinamas ir Lietuvos kaip jūrinės valstybės veidas.

Parengta 2018 m., papildyta 2021 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps