Birutės kalnas

Koordinatės: 55.905830 21.053020

Savivaldybė: Palanga

Birutės kalno vertė įvairiapuse. Apie jį įdomiai ir gana daug papasakotų archeologai, geografai, istorikai, religijotyrininkai, literatūrologai ir kitų mokslo šakų specialistai. Tai ir pagonims, ir katalikams brangi vieta. Legendomis apipintas Birutės kalnas žemėlapiuose žymimas nuo XVII a. Ši reliktinė kopa, iškilusi virš jūros lygio 20,9 m. Apie tai byloja trianguliacijos (geodezinių punktų padėties radimas, sudarant matuojamos žemės plotų trikampių grandines) punkto žymuo kalno šiaurinėje pusėje, jis įrengtas 1937-1939 m.

Romantizuota kalno istorija kartais iškelia daugiau klausimų, nei atsakymų… Dar X–XIII a. ant jo būta pilies ir alko, o kalno papėdėje įrengta pagoniška šventvietė su paleoastronomine observatorija. Vaidilutės kurstė amžinąją ugnį, o žyniai stebėjo dangaus kūnų judėjimą. Deivės Praurimės šventovę žmonės lankydavę iš tolimų Žemaitijos kampelių, melsdavosi prie šventos ugnies, garbino Perkūną, Saulę, kitas gamtos jėgas, dėkojo dievams už nusisekusią medžioklę, žūklę, prašė pagalbos kovose su priešais. Pasakojama, kad Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis, jodamas į kovą su kryžiuočiais, užsukęs pas bajorą Vydimantą (o gal Vidmantą) pamatęs ir pamilęs jo dukrą Birutę. Tačiau Birutė buvusi Praurimės vaidilutė, ugnies kurstytoja, nesutikusi už Kęstučio tekėti. Tuomet jis, grįždamas iš mūšio, pagrobęs Birutę, parsivežęs į Trakus ir ją vedęs. Juodu susilaukę sūnaus Vytauto, kuris tapo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovu. Pasakojama, kad po Kęstučio nužudymo, Birutė grįžusi Palangon. Tikima, kad ji čia palaidota, todėl ir kalnas taip vadinamas.

Tenkinant  senųjų ir naujųjų tradicijų gerbėjus, bei prisirišimą prie Birutės, apie 1506 m. Ona Jogailaitė pastatė medinę šv. Jurgio koplytėlę (siejama su balandžio 23 d. švenčiamomis Jurginėmis).

Leidžiantis rytiniu taku, kalno papėdėje nuo seno gulėjo apdailintas akmuo su įrašu – „Tau Birute“, šalia jo 1956 m. pastatyta Konstancijos Petrikaitės-Tulienės bareljefinė Birutės skulptūra. Be Birutės kalno, kaip ir be jūros, negalime įsivaizduoti Palangos.

Nusileidus nuo kalno šiaurės rytiniu taku, pasukame kairėn, stabtelsime prie Palangos Lurdo grotos.

 Parengta 2025 m.

Susiję Maršrutai

No Images

Loading Maps