Bajorų kalėjimas

Koordinatės: 55.870972 21.223833

Objekto adresas: Klaipėdos g. 127, Kretinga, Lietuva

Savivaldybė: Kretingos rajonas

Apie 1910 m. buvo pastatytas Vokietijos pasienio ir muitinės tarnyboms skirtų mūrinių pastatų kompleksas, kurį sudarė dviejų aukštų karantino pastatas, sienos perėjimo kontrolės punktas, erdvi laukimo salė, bagažo ir krovinių saugykla. Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai uždėjo didelius muitus iš Vokietijos įvežamoms prekėms. Vien per devynis 1916 m. mėnesius Bajorų muitinėje buvo surinkta 518 053 markės muito mokesčio.

Po Klaipėdos krašto sukilimo valstybinės sienos ties Kretinga 1923 m. nebeliko. Prijungus Klaipėdos kraštą prie Lietuvos, pastatų komplekse Lietuvos Vyriausybė įrengė kalėjimą Žemaitijos ir Klaipėdos krašto regione nuteistiems kriminaliniams bei politiniams kaliniams laikyti. Kalėjimo kameros su karceriu buvo įrengtos karantino pastate, o tarp jo ir buvusios sienos perėjimo kontrolės punkto išmūryta aukšta tvora su plačiais dvivėriais vartais. Visą teritoriją apjuosė aukšta aklina betoninė siena, o aptvaro kampuose prie vartų ir prie kalėjimo pastato iškilo sargybos bokšteliai. Naujoji įstaiga pavadinta Kretingos sunkiųjų darbų kalėjimu, kuris pradėjo veikti 1926 m.

Be kriminalinių nusikaltėlių, Bajoruose kalėjo politiniai kaliniai: komunistinių ir nacistinių organizacijų nariai. Vyrai dirbo įvairius darbus, gamino akmens paminklus, o moterys buvo siunčiamos dirbti žemės ūkio darbų, Tenžės slėnyje kasti durpių.

 

Parengta 2023 m.

Susiję Maršrutai

Šaltiniai

No Images

Loading Maps