Grįžti atgal į žemėlapį

Atminimo lenta laikraščiui „Memeler Dampfboot“

Koordinatės: 55.712211, 21.131237
Objekto adresas: H. Manto gatvė 1, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

2019 m. spalio 4 d. Klaipėdos miesto garbės piliečio Uwe Jurgsties iniciatyva uostamiestyje įamžintas seniausias Vokietijoje iki šiol leidžiamas Klaipėdos krašto laikraštis „Memeler Dampfboot“. Ant Herkaus Manto gatvės 1-ojo namo atidengta atminimo lenta, kurioje įspausta emblema (užrašas su laivu, kaip ant titulinio laikraščio puslapio) ir nuoroda, kad čia buvo spausdinamas įmonės „Siebert“ 1849 m. įkurtas laikraštis. Laikraščio „Memeler Dampfboot“ leidykla šiame pastate veikė iki 1944 metų.
Pirmąjį laikraščio „Memeler Dampfboot“ [„Mėmelio garlaivis“] numerį išleido Augustas Hermanas Štobė (August Hermann Stobbe) 1849 m. gana greitai šalia politinių žinių laikraštyje atsirado vietinės informacijos, taip pat meno ir teatro kritikos skiltys. Nuo 1872 m. Frydrichui Vilhelmui Zybertui (Friedrich Wilhelm Siebert) nupirkus spaustuvę, „Memeler Dampfboot“ tapo dienraščiu. 1895 m. redakcija turėjo pirmąjį Klaipėdoje tiesioginį ryšį su Berlynu. 1900 m. spalį „Memeler Dampfboot“ spaustuvė įsigijo pasaulyje žinomos „Koenig & Bauer“ firmos rotacinę spausdinimo mašiną – tai buvo pirma tokia mašina Klaipėdoje.
„Memeler Dampfboot“ spaustuvė leido ne tik laikraštį, bet ir įvairius jo priedus, skirtus moterims, ūkininkams, vaikams, taip pat sporto ar religinės tematikos. Vienas jų – „Die Gegenwart“ [„Dabartis“] – buvo skirtas menui, literatūrai ir mokslui.
„Memeler Dampfboot“ spaustuvėje, kuri tarpukariu buvo moderniausia Klaipėdos krašte, vienintelė spausdinusi pašto ženklus, blankus ir gaminusi antspaudus. Joje buvo spausdinami ir kt. laikraščiai: „Memeler Kreisblatt“, „Lietuwiszka Ceitunga“. Spaustuvė spausdino ir knygas. 1929 m. buvo išspausdinta žydų autorės Jakob Simon (tikroji pavardė Joske Burstein) knyga „Jüdische Provinzbilder aus Litauen. Zwanzig [20] lustige Ausschnitte aus dem jüdischen Provinzleben in Litauen“ [„Žydų gyvenimo vaizdai Lietuvos provincijoje. Dvidešimt (20) linksmų ištraukų iš žydų gyvenimo Lietuvos provincijoje“].
Dėl pakitusios politinės situacijos 1923–1938 m. laikraštis buvo cenzūruojamas. Nuo 1939 m. Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos, dienraštis susidūrė su kita – Reicho cenzūra, propaganda ir instrukcijomis, skirtomis spaudai.
1945 m. Rytų Prūsijoje nutrūkusi „Memeler Dampfboot“ leidyba buvo atnaujinta 1948 m. tuometėje Vakarų Vokietijoje. Praėjus lygiai 100 metų nuo tada, kai leidyklą įsigijo F. W. Sieberto protėviai, 1972 m. spaustuvė buvo parduota (su sąlyga, kad privalės toliau spausdinti „Memeler Dampfboot“), o leidykla liko W. Sieberto nuosavybė. Jam mirus, 1983 m. leidybos teisės perduotos „Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V.“ (AdM) draugijai. Šiuo metu laikraštis išleidžiamas kiekvieno mėnesio 20 dieną 3 tūkst. egzempliorių tiražu.
Atminimo lentą iš savo lėšų pakabino Klaipėdos krašto darbo grupė (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise).

Parengė Rasa Miuller, 2020

Pateikė: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka | H. Manto g. 25, Klaipėda, LT- 92234 | krastotyra@klavb.lt | (8 46) 314 189 | https://www.klavb.lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Laikraščio „Memeler Dampfboot“ atminimo lenta : [skaitmeninė nuotrauka] / Rasa Miuller. - Klaipėda, 2020. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Laikraščio „Memeler Dampfboot“ atminimo lenta
 • Aprašymas:

  Pastatas H. Manto g. 1 : [skaitmeninė nuotrauka] / Eugenijus Macius. - Klaipėda, 2014. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Pastatas H. Manto g. 1