Grįžti atgal į žemėlapį

Akmenalių k. senosios kapinės

Koordinatės: 56.033058, 21.375864
Objekto adresas: Akmenalių kaimas, Kretingos rajonas, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Kretinga

Akmenalių k. senosios kapinės, vadinamos Marų kapeliais, Markapiais, Senkapiais, yra 80 m į š. v. nuo kelio Vaineikiai–Grūšlaukė, Akmenos upės dešiniojo kranto aukštumos viršūnėje, apjuostos tvora ir aukštais medžiais. Ovalo formos, pailgos š. v. – p. r. kryptimi, teritorijos plotas – 300 kv. m. Neveikia, laidojimo žymių nebeliko.
XV–XVI a. Akmenalių bajorkaimis turėjo savo kapines, įrengtas priešais kaimą esančioje aukštumoje. Čia buvo laidojami mirusieji nuo choleros, maro, šiltinės ir kitų užkrečiamųjų ligų, dėl to pavadintos marų kapelių vardu. Nuo šių ligų mirusiesiems atminti kapinėse nuo seno buvo statomi ąžuoliniai kryžiai ir koplytėlės su šventųjų skulptūrėlėmis.
Šv. Morkaus, Kryžiaus dienomis ir Šeštinių vakarais akmenališkiai rinkdavosi kapinėse prie koplytėlių pasimelsti, giedodavo giesmes.
Istoriko J. Mickevičiaus duomenimis, 1966 m. kapinaitėse stovėjo 4 ąžuoliniai kryžiai, statyti 1814, 1885, 1915, 1920 m. ir 2 koplytėlės – 1937 ir 1943 m. Kryžiai sunyko, koplytėlės pokario metais atnaujintos.
Šiuo metu r. pusėje stovi 3 medinės koplytėlės (viena pastatyta 1995 m.): dvišlaičiu, kryžmišku ir kupolo pavidalo stogeliais, paremtais ant profiliuotų kolonėlių. Koplytėlių viduje yra šventųjų skulptūrėlės bei religiniai paveikslėliai. Koplytėlė su šv. Barboros, šv. Onos ir Kristaus skulptūromis ir koplytėlė su Marijos skulptūra (skulptūros aut. Juozapas Paulauskas) įrašytos į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Abiejų koplytėlių autorius – Lietuvos šaulys Juozas Galdikas.
Šalia kapinių gyvenanti Galdikų šeima ilgą laiką jas prižiūrėjo.
2012 m. Akmenalių kaimo žmonių ir Darbėnų seniūno Edvardo Stalmoko rūpesčiu sutrūnijusi Juozapo Galdiko daryta koplytėlė restauruota, sutvarkytos kapinaitės: aptvertos nužievintomis kartimis, padaryti nauji varteliai. Kapines prižiūri ir tvarko Akmenalių kaimo gyventoja Adelė Brazdauskienė.
Akmenalių k. senosios kapinės 1997 m. įrašytos į Lietuvos kultūros vertybių registrą, 2005 m. pripažintos valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. Unikalus objekto kodas: 24198.

Daugiau filme „Sakralių vietų pėdsakais: Akmenalių kaimo senosios kapinės“, kuriame apie koplytėles pasakoja kapines tvarkanti Adelė Brazdauskienė ir tėviškės aplankyti grįžtanti Vilija Moncevičiūtė-Gelžinienė. Filmą kūrė Andrius Ganusauskas.

Parengė Jolanta Klietkutė, 2020

Šaltinis: Kretingos krašto enciklopedija

Pateikė: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Akmenalių k. senųjų kapinių koplytėlės : [skaitmeninė nuotrauka] / Jolanta Klietkutė. - Kretinga, 2012. - 1 vaizdas

  Leidėjas: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

  Teikėjas: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Akmenalių k. senųjų kapinių koplytėlės