Grįžti atgal į žemėlapį

Paminklinis akmuo penkiems gimnazistams

Koordinatės: 55.078662, 22.7592
Objekto adresas: Vydūno gatvė 15, Jurbarkas, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Jurbarkas

Pirmosiomis sovietinės okupacinės valdžios aukomis Jurbarke 1940 m. tapo penki gimnazistai. Paminklas pastatytas 1999 m. gegužės 21 d. prie Jurbarko A. Giedraičio-Giedriaus gimnazijos.
Istorija buvo tokia, kad vienas gimnazistas metė nuo lentos kreiduotą skudurą, pataikė į Stalino portretą, jį ištepliojo. Žydaitė paskundė. O kiti keturi – žinojo, kas tai padarė, bet nepranešė. Gimnazistai suimti paskutinėmis 1940 m. spalio mėnesio dienomis.
Edvardas Mockevičius – iš Skirsnemunės. Nuteistas 10 metų kalėti. Mirė lageryje. Vladas Paršelis – irgi šešiolikmetis, gimęs Anykščiuose. Prasidėjus karui, iš Raseinių kalėjimo, išėjo į laisvę. Aktyviai dalyvavo mokytojo Petro Paulaičio įsteigtoje Lietuvos laisvės gynėjų sąjungoje, paskui išėjo į Paulaičio partizanų būrį. 1946 m. liepos 6 d. Vladas žuvo Balnių miške prie Daugų kaimo. Jo lavonas buvo atvežtas į Jurbarką ir numestas turgaus aikštėje.
Vincas Pocius – vienturtis sūnus, gimęs netoli Girdžių. Ištrūko iš Raseinių kalėjimo, kurį laiką dar mokėsi gimnazijoje,1943 m. birželio 17 d. gavo atestatą, o 1944 m. gegužės 3 d. mirė nuo džiovos.
Leopoldas Pučiliauskas-Pučiuliauskas-Pečiulis iš areštuotųjų buvo pats vyriausias, g. 1922 m. Slavikuose. Gyveno Barzdžių (dabar Paulių) kaime. Nuteistas aštuoneriems metams, bet visi jo pėdsakai dingsta Raseinių kalėjime.
Steponas Vaitkevičius gimė 1924 m. gruodžio 2 d. Jurbarke, irgi skautas, nuteistas aštuoneriems metams. Mirė kalėjime.

Parengta 2019 m.

Pateikė: Jurbarko rajono savivaldybės viešoji biblioteka | Vilniaus g. 4, LT-74127, Jurbarkas | krastotyra@jurbarko-rvb.lt | http://www.jurbarko-rvb.lt

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Akmuo gimnazistams atminti : [skaitmeninė nuotrauka] / Jūratė Korsakaitė. - Jurbarkas, 2018.11.07. - 1 failas

  Šaltinis: Jurbarko raj. savivaldybės viešoji biblioteka

  Leidėjas: Jurbarko raj. savivaldybės viešoji biblioteka

  Teikėjas: Jurbarko raj. savivaldybės viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Akmuo gimnazistams atminti