Grįžti atgal į žemėlapį

Klaipėdos jachtklubas

Koordinatės: 55.697754, 21.118886
Objekto adresas: Smiltynės g. 25, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Lietuvos Jachtklubas įkurtas 1926 m. vadovaujant jūrų kapitonui L. Stulpinui. Iki 1932 m. jachtklubas vadinosi „Lietuvos jachtklubas, Klaipėdos skyrius“. Iki tų metų egzistavo ir vokiečių klubas „Segelverein“ ir nieko bendro su Lietuvos jachtklubu neturėjo. 1933 m. įvykdyta reforma. Buvo įsteigta „Lietuvos buriuotojų sąjunga“, kuriai priklausė nauju pavadinimu „Klaipėdos jachtklubas“ ir „Segelverein“. Jachtos iki 1935 m. stovėjo šiapus marių, maždaug dabartinėje „Memelio miesto“ teritorijoje. 1936 m. Smiltynėje pastatytas naujas angaras jachtoms. Tarpukario laikotarpiu įsteigtas Smiltynės Jachtklubas vienintelį kartą buvo perstatytas 1973 m. ilgą laiką stovėjo apleistas ir nenaudojamas. 2014 m. čia sugrįžo laivai, o 2017 m. mažuosiuose elinguose įkurtas viešbutis.
Apie buriavimą S. Šemerys ėmė svajoti 1927 m., kai prikalbintas rašytojo Prano Mašioto sūnaus atvyko iš Kauno į Klaipėdą dirbti mokytojo darbo. „Apsigyventi Klaipėdoje mane, be visa ko, dar viliojo jūrų romantika. Plaukiojant jūromis, fantazijai erdvė – be ribų!“. 1929 m. S. Šemerys įstojo į Lietuvos Jachtklubą, išklausė 2 metų buriavimo kursus ir gavo kapitono laipsnį. Aktyviai buriuoti pradėjo 1934 m., kai iš centrinės vaistinės provizoriaus K. Mažono nusipirko dvistiebę jachtą, pavadintą „Gulbė“. „Taip, puiki jachta buvo „Gulbė“. Bet tas vardas mane pykino, baisiai nepatiko sąvoka „gulbė“. Juk tai pelkių ir kūdrų paukštis! <...> Vardą jai būtinai reikia pakeisti! <...> Ir aš jai daviau vardą „Tegu“. 1935 m. S. Šemerys pirmą kartą išplaukė su savo jachta į Baltijos jūrą. Vėliau daug plaukiojo po Kuršių marias, nusigavo iki Visbio, Stokholmo, Helsinkio, aplankė didesnius Baltijos jūros uostus, dalyvavo tarptautinėse regatose. Liūdnas jachtos „Tegu“ likimas. Per karą ji buvo nuplukdyta į Šventosios uostą, tačiau grįžęs S. Šemerys rado tik likučius likusius po gaisro ir vagysčių. Daugiau niekada nebeišplaukė į jūrą.
1946 m. S. Šemerys dalyvavo atkuriant Lietuvos jachtklubą, mokė jaunuosius buriuotojus, buvo miesto kvalifikacinės komisijos narys, teisėjavo vietinėse ir respublikinėse buriavimo varžybose, buvo Lietuvos buriavimo sporto federacijos garbės narys.
Šiuo metu (2018 m.) čia veikia viešbutis ir restoranas "Smiltynės jachtklubas".

Parengta 2018 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Salys Šemerys prie jachtklubo [nuotrauka] / Bernardas Aleknavičius.- [Klaipėda,s.a.]. - 1 nuotrauka

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Archyvų ir rankraščių fondas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-ND

  Salys Šemerys prie jachtklubo