Grįžti atgal į žemėlapį

Pauliaus Lindenau laivų statyklos kompleksas

Koordinatės: 55.705655, 21.125736
Objekto adresas: Priešpilio gatvė, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Klaipėdos laivų dailidžių statyklos įrengimus nupirko iš Vėluvos kilęs laivų statybos inžinierius Paulius Lindenau, kuris 1918 m. galutinai perėmė šios statyklos teritoriją. 1919 m. įkūrė laivų statyklą, pavadintą „Klaipėdos laivų statykla Lindenau & Cie. geležinių ir medinių laivų statyba, mašinų fabrikas ir liejykla“ („Schiffswerft Memel Lindenau & Cie., Eizen- und Holzschiffbau, Maschinenfabrik und Giesserei“). P. Lindenau laivų statyklos kompleksą sudaro: korpusų dirbtuvė, technologinis tiltas; vamzdžių dirbtuvė ir kalvė, valčių ir jachtų dirbtuvė, elingas su slipu. Pagrindinis jos konstruktorius ir inžinierius buvo savininkas Paulius Lindenau.
P. Lindenau laivų statykloje buvo statomi metaliniai ir mediniai laivai, veikė mašinų fabrikas ir liejykla. Statykla siūlė jūrinius krovininius garlaivius, burlaivius, žvejybos garlaivius ir motorlaivius, upių ratinius ir sraigtinius garlaivius. 1922 m. šioje statykloje pastatytas pirmasis geležinis jūrinis laivas – krovininis garlaivis pavadintas „Cattaro“.
1937–1938 m. pastatytas laivų statyklos elingas yra Pauliaus Lindenau laivų statyklos komplekso dalis.
Nuo 4-ojo dešimtmečio vidurio tarptautinėje rinkoje išaugus naujų laivų paslaugai, P. Lindenau išplėtė statyklos įrangą. 1938–1939 m. Lindenau statykla pastatė didžiausią savo laivą Klaipėdoje – HAPAG bendrovei skirtą 2947 BRT talpos keleivinį laivą „HELGOLAND“.
1944 m. rudenį Lindenau statykla evakavosi į Gotenhafeną (Gdynią) o vėliau į Kylį.
Nuo 1945 m. toje teritorijoje veikė laivų remonto įmonė, kuri vėliau pavadinta "Bandomąja laivų remonto įmone".  Dabar (2018 m.) čia yra Kruizinių laivų terminalas.   

Objektas pažymėtas jūrinio paveldo ženklu. Šiuo ženklu ženklinami su jūriniu paveldu susiję objektai – pastatai ir  buvusių pastatų vietos, krantinės, takai, laivai ir kita. Taip siekiama pabrėžti Klaipėdos kaip jūrinio miesto išskirtinumą.  Kartu išryškinamas ir Lietuvos kaip jūrinės valstybės veidas.

Parengta 2018 m.

 

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/
 
 • Aprašymas:

  Išlikęs laivų statyklos elingas : [skaitmeninė nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Klaipėda, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Ingridos Valotkienės asmeninis archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Išlikęs laivų statyklos elingas
 • Leidėjas: Autorius Viktoras Šadauskas

  Jūrinis paveldo ženklas