Grįžti atgal į žemėlapį

Viktoro Miliūno namas

Koordinatės: 55.307901, 21.006483
Objekto adresas: G. D. Kuverto g. 6, Nida, Lietuva
Savivaldybė: Neringa

1961 m. Viktoras Miliūnas (1916–1986) Nidoje įsigijo žvejo namo dalį. Nuo tada iki 1986 m. visas vasaras jis gyveno ir kūrė Nidoje.
Rašytojas (dramaturgas, prozininkas), vertėjas, Nidos metraštininkas Viktoras Miliūnas gimė 1916 m. vasario 16 d. Blantaire (Škotija). Kuršių marios, jūra, Nidos žmonių gyvenimai, jų svajonės ir nesėkmės, dramatiški likimai ir šiokiadieniai – pagrindinės kūrybos temos, kurioms rašytojas buvo ištikimas ketvirtį amžiaus, iki pat savo gyvenimo saulėlydžio. Pagavus įkvėpimui, sėsdavo prie stalo mažam darbo kambarėly, popieriuje išliedavo savo mintis ir pastebėjimus. V. Miliūno kūriniai tarsi veidrodis atspindėjo Neringos gyvenimą. Mirė 1986 m. lapkričio 9 d. Vilniuje.
Dalydamasis mintimis apie tėvą, rašytojo sūnus Kęstutis Miliūnas prisimena jį buvus įdomų pasakotoją, tikrą Nidos "psichologą", įgijusį didelį vietinių gyventojų pasitikėjimą – pas jį eidavę pasiguosti, pasitarti, pagalbos pasiprašyti ar šiaip pasėdėti. Nors, kaip sakė Kęstutis, rašytojas iš pradžių labai dvejojęs dėl dalies namo pirkimo Nidoje. Bet galutinį žodį tarus rašytojo žmonai ir šeimai įsigijus butą, Kęstutis su tėvu vos pasibaigus mokslo metams atvažiuodavo į pajūrį. „Mama atvažiuodavo mėnesiui, kai būdavo atostogos, o mes su tėvu Nidoje praleisdavom visą vasarą. Tėvas būdavo nuostabus pasakotojas, mes vaikščiodavome po miškus ir jis pasakodavo įvairiausias istorijas, o aš, vaikas, išsižiojęs jo klausydavau“, – prisimena K. Miliūnas.
Anot rašytojo sūnaus, V. Miliūnas labai mėgdavo svečius, jų netrūkdavo jų bute Nidoje. Tuomet rašytnamiu pramintuose namuose lankydavosi Kazys Saja, Albinas Žukauskas, Algimantas Baltakis, Juozas Miltinis, kiti šalies intelektualai. Iš rašytojo namų visuomet sklidusi nepaprasta šiluma. Vaišingumu garsėjusio rašytojo namuose mėgdavo lankytis ir Neringos žvejai. Tų viešnagių metu vietos gyventojai V. Miliūnui ir dovanodavo savo istorijas.
Apsakymų rinkiniuose „Pirmoji meilė, arba “nusikaltimas“ (1968), „Juoda upė“ (1970), „Vestuvės Paryžiuje“ (1973), „Meilė ir neapykanta“ (1976), „Žaidimas be taisyklių“ (1981), „Piknikas Grabšto rage“ (1985), „Koncertas muziejuje“ (1985) iškyla spalvingi Neringos žvejų buities vaizdai, pasakojamos nesudėtingos, bet dramatiškos istorijos, gilinamasi į žmogiškų santykių esmę.
1990 metų rugpjūčio mėnesį prie rašytojo Viktoro Miliūno namo Nidoje, adresu G. D. Kuverto g. 6, atidengta ąžuolinė paminklinė lenta „Nidos metraštininkui“, kurią sukūrė nidiškis dailininkas Eduardas Jonušas.

Parengta 2018 m.

Pateikė: Neringos Viktoro Miliūno viešoji biblioteka | Pamario g. 53, LT -93124, Neringa-Nida | biblioteka@neringa.mvb.lt | 8 (469) 52506 | http://www.neringosvb.lt/
 
 • Aprašymas:

  Viktoro Miliūno namas Nidoje : [skaitmeninė nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Nida, 2018. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Ingridos Valotkienės asmeninis archyvas

  Leidėjas: Neringos savivaldybės V. Miliūno viešoji biblioteka

  Teikėjas: Neringos savivaldybės V. Miliūno viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Viktoro Miliūno namas Nidoje