Grįžti atgal į žemėlapį

Dramos teatras

Koordinatės: 55.7081830782187, 21.131045822090186
Objekto adresas: Teatro g. 2, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Miesto teatro pastatas, pradžioje vadintas „Komedijų namu“, netoli pilies stovėjo jau 1785 m., tačiau jo likimas nežinomas.
1803 m. prie Danės, sandėlyje pirklys Ch. W. Wachsenn'as įrengė „Vaidinimų namą“ (Schauspielhaus).  Po pirklio mirties, kelerius metus miestas gyveno be teatro, kol 1818 m. iš Latvijos atvykęs pirklys Ulbrich'as netoli Danės pastatė laikiną medinį teatrą.
1819 m. pirkliai Ruppel'is ir Woitkowitz, įsteigę bendrovę, dabartinio Klaipėdos dramos teatro vietoje pastatė mūrinį teatro pastatą. Jis atidarytas 1820 m. spektakliu Billerbeck'o „Tėvo širdis“ („Das Vaterherz“). Šis teatras veikė labai aktyviai – buvo rodomi W. Šekspyro, F. Šilerio veikalai, statytos W. A. Mocarto, G.Rosinio ir kitų žymių kūrėjų operos, o pramogoms – vodeviliai. Stipri ir gausi apie 40 aktorių trupė daug gastroliuodavo, kelis kartus po pusmetį 1820–1825 m. praleido gastrolėse Vilniuje. Teatro simfoninis orkestras dažnai rengdavo koncertus, o prie jo prisidėdavo Tilžės pučiamųjų orkestras.
Teatrą įvairiais būdais rėmė kultūrinė organizacija „Concordia“, įkurta 1826 m. 1836 m. rudenį šios organizacijos kvietimu Klaipėdoje gastroliavo Karaliaučiaus opera, kuriai gastrolių Klaipėdoje metu vadovavo R. Wagner'is.
1854 m. Didžiojo gaisro metu teatras  sudegė. Buvo pradėtas statyti naujas pastatas, kuris buvo  užbaigtas 1870 m. Tuo metu miesto teatras buvo tapęs privačiu, jam sekėsi gana sunkiai. Tik 1893 m. jį nupirko ir rekonstravo miestas. Iki pat 1945 m. teatras buvo vienas iš svarbių kultūros židinių Klaipėdoje – jame gastroliuodavo įvairūs teatrai, statyti sudėtingi veikalai, vyko koncertai ir miesto renginiai.
Nuo 1923 m. Klaipėdos teatre gastroliuodavo Kauno operos teatras, kurio operose „Carmen“, „Sevilijos kirpėjas“, „Faustas“, „Tosca“, „Madame Butterfly“, „Rigoletto“ dalyvaudavo geriausi to meto kauniečiai artistai ir dirigentai – K. Petraukas, J. Tallat Kelpša, J. Gruodis.
1935 m. „Aukuro“ draugijos iniciatyva iš Šiaulių su visais aktoriais, scenos technikais ir direktoriumi į Klaipėdą atkeltas dramos teatras, kuris pavadintas Klaipėdos valstybės teatru. Tuo metu teatro pastatą valdė miesto magistratas, kuris taip pat vadovavo švietimui ir kultūrai. Todėl pagal sutartį lietuviškasis teatras teatro salę nuomojo dvi dienas per savaitę, o visa kita veikla vyko kitose, po miestą išmėtytose patalpose.
Šis lietuviškasis teatras atidarytas 1935 m. Per mėnesį nuo atidarymo parodytos dvi oficialaus teatro režisieriaus B. Dauguviečio, tuo metu dirbusio ir gyvenusio Klaipėdoje, statytų spektaklių premjeros. Teatras dažnai gastroliuodavo ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, labai palankiai įvertintas ir Kaune. Per nepilnus ketverius veiklos Klaipėdoje metus lietuviškasis teatras pristatė 22 premjeras. Į Klaipėdą „Atžalyno“ premjeros stebėti atvažiavusį K. Binkį sužavėjo teatras ir publika. Tačiau, nors Klaipėdos lietuviškasis teatras žavėjo publiką gastrolėse, bet tuo metu savame mieste nesurinkdavo gausaus būrio žiūrovų. Teatro aktoriai skaitė paskaitas radiofone, spausdino straipsnius spaudoje, leistas žurnalas „Teatras“, 1939 m. prie teatro įsteigta dramos studija. 1939 m. pavasarį lietuviškojo teatro veikla Klaipėdoje nutrūko, o 1940 m. Vilniuje atsidarė dramos teatras su beveik visais Klaipėdoje vaidinusiais aktoriais.

Klaipėdos dramos teatre lankėsi ir poetas Salys Šemerys. Skirtingai nei į kino teatrą, spektaklių žiūrėti Salys ir Leonija Šemeriai eidavo vieną kartą per mėnesį. Čia taip pat kaip ir kinoteatre turėjo nuolatines vietas. Nors teatro neapleido visą gyvenimą, bet paskutiniuosius 20 metų poetas lankėsi čia vis rečiau.

Prieškariu Teatro aikštėje veikė turgus ir jomarkai, kur dažnai apsipirkdavo ir Šemeriai. Jomarkai arba metturgiai prasidėdavo praėjus savaitei po Sekminių – gegužės gale ar birželio viduryje ir trukdavo visą savaitę. Pradžia būdavo skelbiama sekmadienio popietę. Dabartinėje Teatro aikštėje lankytojus pasitikdavo didžiulės molinių puodų krūvos, išrikiuotose palapinių eilėse viliojo meduoliai, gausybė saldainių ir žaislų prekystaliai.

Parengta 2017 m. (papildyta 2018 m.)

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Memel - Stadttheater [Grafika] : [atvirukas] / Fotografie Fritz Krauskopf. - Königsberg Pr. : Verlag F. Krauskopf, [19??]. - 1 atvirukas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, AdM archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Atvirukas / jpg

  Memel - Stadttheater
 • Aprašymas:

  Klaipėdos dramos teatras : [skaitmeninė nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Klaipėda, 2017. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Klaipėdos dramos teatras
 • Aprašymas:

  Dramos teatras / Tekstą skaitė Agnė Jonkutė, 2018 m.

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Garsinis failas / mp3

  Teisės: CC BY-NC-ND