Grįžti atgal į žemėlapį

Vanagų kaimo etnografinės kapinės

Koordinatės: 55.566802, 21.417233
Objekto adresas: I. Simonaitytės g., Vanagai, Agluonėnų seniūnija, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Klaipėda

Vanagų kaimo etnografinės kapinės iki šiol veikia kaip Vanagų parapijos kapinės. Jose palaidota nemažai žymių Mažosios Lietuvos žmonių. Tarp jų ir Ievos Simonaitytės globėjas kunigas Emil Rudolf Hugo Bleiweiss (Bleiveisas) 1905 – 1913 metais jis dirbo Vanagų parapijoje. Energingas dvasininkas pirmasis pastebėjo ir įvertino išskirtinius mažosios Ėvikės gabumus, ją globojo, pasirūpino, kad būtų išsiųsta gydytis į Angenburgą. 1913 metais buvo perkeltas į Vyžių parapiją, kur po poros metų pasiligojęs mirė. I. Simonaitytė visą gyvenimą jautė dėkingumą šiam kunigui. Karo metais Vyžių bažnyčia buvo apgadinta, vėliau joje įrengtas grūdų sandėlis, per šventorių, kuriame Emilis Bleiweissas buvo palaidotas, važinėjo traktoriai. 1970 metais, reaguodama į šią situaciją, Ieva Simonaitytė nusprendė mylimo geradario palaikus perlaidoti Vanagų kapinėse, organizavo paminklo statybą.
Vanagų kapinėse yra kenotafas su užrašu: “Etmė Budrienė. Simonaičių šeima.” Tai Ievos Simonaitytės motinos simbolinis kapas. Etmė Budrienė mirė Vilniuje 1941 metais, palaidota K. Kalinausko gatvės kapinėse. Antkapis nebuvo pastatytas, todėl kapo vieta taip ir dingo dukterims iš akių. Vėliau šios kapinės iš viso panaikintos, o jų vietoje iškilo Santuokų rūmai. Etmei Budrienei kenotafą giminaičiai Vanagų kapinėse pastatė jau po Ievos Simonaitytės mirties.
Šiose kapinėse ilsisi dauguma artimiausių Ievos Simonaitytės giminaičių. Tarp jų rašytojos motinos seserys Ilžė Šauklienė ir Marė Dūdjonienė su šeimomis, motinos brolis Jokūbas Simonaitis. Kapinėse yra išlikusių tradicinių Mažosios Lietuvo sentkapių – krikštų.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka | http://www.gargzdaivb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Vanagų kaimo etnografinės kapinės : [skaitmeninė nuotrauka] / Živilė Markutė-Armalienė. - Vanagai, 2017. –  1 vaizdas.

  Šaltinis: Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka, Kraštotyros skyrius

  Leidėjas: Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka

  Teikėjas: Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Vanagų kaimos etnografinės kapinės