Grįžti atgal į žemėlapį

Šilutės ligoninė

Koordinatės: 55.337941, 21.459162
Objekto adresas: Rusnės g. 1, Šilutė, Lietuva
Savivaldybė: Bezirk Šilutė

Pirmoji ligoninė Šilutės rajone buvo atidaryta Rusnėje (minima 1837 m.). XIX a. pab. ši 10 lovų ligoninė perkeliama į Šilutę ir įkurdinama vieno iš jos buvusių kaimų – Žibų – teritorijoje, dabartinėje Aukštaičių gatvėje. Pastatas neišliko.
Dabartinės Šilutės ligoninės istorija prasidėjo, kai Šilokarčemos (dab. Šilutė) apskrities taryba 1891 m. vasario 12 d. nutarė statyti naują ligoninę ir jos statybai paskyrė 50 000 markių. Žemės sklypą ligoninės statybai padovanojo dvarininkas Hugo Šojus (Scheu). 1892 m. kairiajame Šyšos upės krante, prie Rusnės plento, iškilo mūrinis ligoninės pastatas (dab. Rusnės g. 1). Ligoninės statyba kainavo 57 000 markių, o inventorius – 4 800 markių. Naujojoje ligoninėje buvo 30 lovų, dvi operacinės palatos, rentgenas, virtuvė. 1907 m. įvestas degamųjų dujų apšvietimas. 1919 m. ligoninės vedėju ir apskrities gydytoju paskirtas Erichas Šojus (Erich Scheu), dvarininko H. Šojaus sūnus. Jo pastangomis ligoninė išplėsta ir modernizuota. 1920 m. pastatytas 20 lovų medinis Infekcinių ligų skyrius, kuris 1923 m. sujungtas su nauju 30 lovų korpusu. Įvestas apšvietimas elektra. Ligoninės pusrūsyje veikė viešoji pirtis su dušu ir voniomis, įrengtos purvo vonios. Ligoniai atvykdavo gydytis ne tik iš Šilutės ir Pagėgių apskričių, bet ir iš Karaliaučiaus (dab. Kaliningradas, Rusija). Dirbo 2 gydytojai ir 3–4 medicinos seserys, joms talkino vadinamosios diakonistės, moterų evangelikių organizacijos narės, apmokytos slaugės.
1944 m. rudenį, priartėjus karo frontui prie Vokietijos sienos, Šilutės ligoninė buvo uždaryta. Jos personalas kartu su ligoniais ir krašto gyventojais buvo evakuoti į Vokietiją.
1945 m. pradžioje iš Panevėžio į Šilutę atvyko gydytoja Janina Juraškienė, kuri paskiriama Šilutės rajono vykdomojo komiteto Sveikatos skyriaus vedėja. Ji pradėjo iš naujo apskrityje organizuoti sveikatos apsaugą. Tais metais ligoninėje dirbo 3 gydytojai, 12 medicinos seserų, buvo 50 lovų. 1949 m. prie ligoninės atidaryta vaikų tuberkuliozės sanatorija su 100 lovų. Šio skyriaus vedėja paskirta Joana Milukienė. 1961 m. sanatorija iškelta į buvusius Šilutės katalikų parapijos vaikų prieglaudos namus. Veikė iki 2004 m. lapkričio mėn. 1968 m. pastatytas dviejų aukštų Infekcinių ligų skyrius, 1976 m. – atskiras pastatas sanatorijos ir epidemiologijos inspekcijai (dab. Visuomenės sveikatos centras). 1977 m. pastatyti poliklinikos korpusai ir Gimdymo skyrius.
1997 m. pradėta Šilutės ligoninės reorganizacija. Atskirtos pirminės sveikatos priežiūros įstaigos. Tais pačiais metais Šilutės rajono savivaldybėje įregistruota viešoji įstaiga Šilutės ligoninė.

Parengta 2017 m.

Pateikė: Šilutės rajono savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka | http://www.silutevb.lt

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Šilutės ligoninė : [skaitmeninė nuotrauka] / Donatas Dobilinskas. - Šilutė, 2017. - 1 vaizdas

  Šaltinis: Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, Informacijos skyrius

  Leidėjas: Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka

  Teikėjas: Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka

  Tipas / formatas: Skaitmeninė nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Šilutės ligoninė