Grįžti atgal į žemėlapį

Adomo Brako namas

Koordinatės: 55.71727, 21.127999
Objekto adresas: Herkaus Manto g. 27
Savivaldybė: Klaipeda

Pastate Herkaus Manto g. 27 (buv. Libauer Str. 5) 1911–1944 m. gyveno Mažosios Lietuvos dailininkas, architektas, pedagogas Adomas Brakas (1886–1952). Namas pastatytas XIX a. II pusėje,  rekonstruotas 1930 m. ir įrengtas kino teatras „Capitol“. Sovietmečiu šiame pastate veikė kino teatras „Švyturys“. Adomo Brako šeimai priklausė ir šalia stovėjęs pastatas žymėtas taip pat 5-uoju numeriu, kuriame kurį laiką veikė Adomo Brako baldų fabrikas. Šis pastatas neišlikęs.
Adomas Brakas – dailininkas, publicistas, pedagogas, Mažosios Lietuvos kultūros veikėjas.  Mokėsi Tilžės gimnazijoje, studijavo Paryžiaus dailės akademijoje. Nuo 1914 m. gyveno Klaipėdoje. Jo pažiūrų formavimąsi nulėmė Vydūno idėjos. Per Pirmąjį pasaulinį karą buvo mobilizuotas, tarnavo felčeriu. Klaipėdos kraštą valdant prancūzams (1920–1923 m.), Adomas Brakas buvo lietuvininkų susivienijimo Prūsuose tarybos pirmininkas. 1922 m. Paryžiuje dalyvavo ambasadorių konferencijoje. Per 1923 m. sausio įvykius Klaipėdoje  suorganizavo Gelbėjimo komitetą. Vadovavo jaunimo draugijų sąjungai „Santara”, su kitais įsteigė giedotojų draugiją “Aida“.  A. Brakas buvo vienas iš Klaipėdoje 1922–1939 metais veikusios kultūros ir švietimo draugijos “Aukuras” steigėjų, rūpinosi Klaipėdos konservatorijos, operos, simfoninio orkestro reikalais. 1920–1939 m. dirbo piešimo mokytoju Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Kaip dailininkas, A. Brakas sukūrė tapybos ir grafikos darbų, knygų ir žurnalų iliustracijų, viršelių. A. Brakas laikomas vienu pirmųjų XX a. lietuviškos spaudos iliustratorių. Pagal jo projektą Pagėgiuose pastatyti Lietuvos banko ir Kristijono Donelaičio progimnazijos pastatai, jo idėjos panaudotos statant Vytauto Didžiojo gimnaziją. Pagal A. Brako sukurtą projektą 1925 m. tuometėse miesto kapinėse pastatytas paminklas „Už laisvę žuvusiems. 1923”. Po 1939 m. Klaipėdos krašto aneksijos hitlerininkų buvo įkalintas. 1941 m. A. Brakas su sūnumi Tautvydu sovietų NKVD buvo suimtas, įkalintas Bijsko koncentracijos lageryje. Apakęs ir netekęs sveikatos ten 1952 m.  mirė.
Adomo Brako namai Klaipėdoje buvo tapę lietuvininkų susibūrimo bei kultūros vieta. Čia rinkdavosi jaunimas, burdavosi giedotojų draugija „Aida“, kultūros ir švietimo draugija „Aukuras“. Kartais iš Tilžės atvykdavo Vydūnas, kuris dažnai pats diriguodavo chorui. Čia 1921–1938 m. laikotarpiu lankydavosi ir Klaipėdos krašto rašytoja Ieva Simonaitytė, kuri susibūrimuose skaitydavo savo eiles.
Pastatas išlikęs. Pirmame pastato aukšte šiuo metu yra įsikūrusi „Prezo“ kepyklėlė (2017 m.)

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Pastatas Libauer Str. 5 Adomo Brako namas : [kopija].- Memel, s.a.- 1 vaizdas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka, AdM archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotraukos kopija / jpg

  Pastatas Libauer Str. 5 Adomo Brako namas