Grįžti atgal į žemėlapį

Klaipėdos pilis ir piliavietė

Koordinatės: 55.70565585926788, 21.128811836242676
Objekto adresas: Pilies gatvė 4, Klaipėda, Lietuva
Savivaldybė: Klaipeda

Klaipėdos pilis (vok. Memelburg) – svarbiausia istorinė miesto dalis, vieta, nuo kurios prasidėjo Klaipėdos miesto statybos. 1252 m. strategiškai svarbioje kuršių žemės vietoje – Dangės žiočių kairiajame krante, netoli Klaipėdos sąsiaurio, jungiančio Kuršių marias su Baltijos jūra, buvo pastatyta pirmoji medinė pilis. 1253-1254 m. medinę pilį pakeitė pastatyta mūrinė pilis. Pilį saugojo vandens pripildyti grioviai, ties vartais buvo įrengtas tiltas ir pylimai. Pilies kieme buvo pastatyta mūrinių ir medinių pastatų, ėmė kurtis miestas. Tačiau pilį nuolat puolė ir griovė žemaičiai, skalviai, sembai ir lietuviai. 1525 m. susikūrus Prūsijos kunigaikštystei pilis buvo iš pagrindų perstatyta. Ji tapo uždaro netaisyklingo kvadrato plano su išpjova vartams pietvakarių dalyje. Vartus saugojo du apvalūs bokštai korpusų kampuose, kiti trys stovėjo šiaurės vakarų, šiaurės rytų ir pietryčių kampuose. Vėliau pilis buvo dar ne kartą tvirtinta, tobulinta jos gynybinė sistema. 1670 m. ant Princo Karlo bastiono pastatytas dviejų fligelių Komendanto namas. Manoma, kad paskutiniai gynybinių įrenginių patobulinimai galėjo būti atlikti XVII ir XVIII a. sandūroje.
1757 m. per Septynerių metų karą Klaipėdą užėmus Rusijos imperijos kariuomenei, pilis neteko strateginės reikšmės, buvo apleista ir pradėjo nykti.
1812 m. per prancūzmetį pilyje buvo įrengtos kareivinės, arsenalas, sandėliai, ligoninė. Pilies įtvirtinimai ir pastatai buvo pardavinėjami ir griaunami. Miestiečiai griovė pilies pastatus ir panaudojo juos savo namų statybai. Po 1888 m. buvo parduoti nugriauti svarbiausi pilies mūro pastatai. 1920-1921 m. buvo užpilta dalis apsauginio griovio ir nukasti du pietiniai bastionai, taip beveik 600 metų stovėjusi pilis buvo sugriauta, o jos teritorija tapo miesto dalimi. Nuo 1975 m. piliavietės teritorijoje buvo vykdomi archeologiniai tyrinėjimai. 1945-2009 m. šioje teritorijoje buvo įsikūrusi Klaipėdos laivų remonto įmonė. 2002 m. restauruotoje Princo Frydricho poternoje įkurtas Mažosios Lietuvos muziejaus filialas Pilies muziejus.
Šiuo metu (2015 m.) Klaipėdos piliavietės teritorijoje vykdomi rytinės kurtinos atstatymo darbai.

Parengta 2015 m.

Pateikė: Klaipėdos apskrities viešoji I.Simonaitytės biblioteka | http://www.klavb.lt/lt/

Objektas įtrauktas į šiuos maršrutus
 
 • Aprašymas:

  Piliavietė : [nuotrauka] / Ingrida Valotkienė. - Klaipėda, 2015. - 1 nuotrauka

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Foto-video archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Nuotrauka / jpg

  Teisės: CC BY-NC-ND

  Piliavietė
 • Aprašymas:

  Vaizdas į miestą nuo piliavietės gynybinių pylimų (matosi dalis gynybinio griovio ir pylimo) : [atvirukas]. - Memel, [s.a.]. - 1 atvirukas

  Šaltinis: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, AdM archyvas

  Leidėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Atvirukas / jpg

  Vaizdas į miestą nuo piliavietės gynybinių pylimų (matosi dalis gynybinio griovio ir pylimo)
 • Aprašymas:

  Klaipėdos pilis ir piliavietė / Tekstą skaitė Agnė Jonkutė, 2018 m.

  Teikėjas: Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka

  Tipas / formatas: Garsinis failas / mp3

  Teisės: CC BY-NC-ND