LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Šilalės atminties takais

Šilalės atminties takais

Atvykus į Šilalę, jus pasitiks garbingas miesto pavadinimas ir besipuikuojanti „Lietuvos patriotų miestas“ iškaba. Pažintinį maršrutą po Šilalę galime pradėti nuo centrinės miesto dalies – J. Basanavičiaus ir Nepriklausomybės gatvės sankryžos. Čia pasitinka ir išlydi visus miesto svečius išdidus, jau šimtmetį skaičiuojantis ąžuolas, kuris pasodintas minint Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį. Greta testamentą ainiams saugo svarbia Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo proga pastatytas „Laisvės šauklio“ paminklas.
Toliau einame J. Basanavičiaus gatve, jos gale stovi Simono Gaudiešiaus gimnazija, kurioje pokario metais buvo svarbus antisovietinio pasipriešinimo centras. Grįžtame atgal į V. Kudirkos gatvę ir einame link Maironio gatvės, kurioje iki 1941 metų stovėjo žydų sinagoga. S. Dariaus ir S. Girėno ir Pietinio kelio g. sankryža mena skaudžius žydų likimus – žydų žudynių vieta, kapinės. Deja, skaudžius likimus menančių vietų yra keletas.
Pažintinis maršrutas po Šilalę apima ne vieną sakralinį ar kitaip su tuo susijusį objektą, todėl savo kelionę tęsiame link Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios, kuri yra šio krašto tikėjimo išpažinimo centras. Šalia šios šventovės galima pasigrožėti ne taip seniai atstatytu lurdu, kuriame išvysime beveik 2 m aukščio Švč. Mergelės Marijos Lurdo statulą. Taip pat netoliese (šalia bažnyčios) mūrinis pastatas mena buvusios NKVD (Sovietų Rusijos ir Sovietų Sąjungos represinė žinyba) būstinės laikus. Paėjus kiek toliau link Zobelijos ir Kapų gatvės sankirtos atvykstame prie paminklo, kuris skirtas žuvusiems už Tėvynės Laisvę tremtyje ir kalėjimuose. Šilalėje jų išties gausu, kurie skirti mūsų didvyriams atminti. Miesto centre, Atminimo aikštėje kur 1953 m. buvo pastatyta pirmoji Šilalės bažnytėlė stovi paminklas žuvusiems partizanams. Jame iškalta apie 180 pavardžių. Visai šalia – atminimo lenta, įamžinanti vietą, kurioje pirmą kartą vyko Šilalės rajono sąjūdžio mitingas.
Netoliese, kitoje gatvės pusėje, monumentas skirtas lakūnams S. Dariui ir S. Girėnui. Kuris trumpai pasakoja tragiškai pasibaigusį jų skrydį per Atlantą. Už kelių dešimčių žingsnių duris atvėręs laukia Vlado Statkevičiaus muziejus, kurio fonduose yra virš 21 000 eksponatų, iš kurių eksponuojami tik 600 iš archeologijos ir etnografijos srities. Kiti turtai glūdi saugykloje.
Keliaujant toliau link šiaurinio miesto pakraščio prigludęs gražus pušynas – tai graži vieta ramiems pasivaikščiojimams, sportui ir laisvalaikiui. Vasarą pušyno estradoje vyksta įvairūs koncertai. Pušyno pradžioje randame masinę partizanų užkasimo vietą prigludusią prie evangelikų liuteronų kapinių, o netoli ir tarybinių karių kapinės, kuriose amžino poilsio atgulė 250 karių.
Artėjant kelionės pabaigai, Nepriklausomybės gatvėje savo varpo dūžiais šaukia evangelikų liuteronų bažnyčia perstatyta iš gyvenamojo namo Atgimimo laikais, o prie jos stovi paminklas reformacijos pradininkui J. Tartilavičiui Batakiečiui.
Maršrutą galima pabaigti besigrožint miesto tvenkiniu, kuriame saulės spinduliuose žaižaruoja fontano čiurkšlės spalvindamos vaivorykštės spalvomis, užtvanka čiurlena krioklio garsais, o pakrantės takeliai kviečia neužsisėdėti ir nuvykti iki pavėsinių, sūpynių ar vaikų žaidimo aikštelės.
Šiuo maršrutu užtruksite apie 2,5 val. bei nukeliausite apie 7 km.

Parengė Rūta Vaitkevičienė, 2018

Pateikė: Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka