LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Pasipriešinimo sovietinei okupacijai atminimo ženklai Salantų apylinkėse

Pasipriešinimo sovietinei okupacijai atminimo ženklai Salantų apylinkėse

1944 m. SSRS armijai okupavus Lietuvą tūkstančiai jos piliečių pasitraukė į pogrindį ir pradėjo partizaninį karą, trukusį ištisą dešimtmetį. Salantų apylinkėse – Salantų ir su juo besiribojančiuose Mosėdžio ir Platelių valsčiuose – veikė Žemaičių apygardos Kardo rinktinės Slyvos-Tauragio kuopa. Partizanų atminimas įamžintas jų kovų, žuvimo ir laidojimo vietose.

Šiam atminimui įamžinti siūlome maršrutą „Pasipriešinimo sovietinei okupacijai atminimo ženklai Salantų apylinkėse“. Maršrutas pritaikytas keliauti automobiliu, tačiau maršruto objektus galite aplankyti ir keliaudami dviračiais. Maršrutą rekomenduojame pradėti nuo Klecininkų (Pesčių) kaimo senosiose kapinėse 1997 m. Lietuvių tautininkų sąjungos Kretingos skyriaus iniciatyva pastatyto paminklo šioje vietoje 1946–1947 m. slapta palaidotiems Salantų apylinkėse žuvusiems partizanams atminti.

Kitos dvi pasipriešinimo sovietinei okupacijai atminimo ženklų vietos yra Salantų mieste: pirmoji –Šermukšnių g. 6 esantis mūrinis pastatas, kuriame 1946–1954 m. veikė NKVD-MVD-MGB Salantų poskyris, ant jo pritvirtinta atminimo lenta šiame pastate kalintiems, tardytiems ir kankintiems kovotojams už Lietuvos laisvę atminti; antroji – S. Dariaus ir S. Girėno g. bei Vilniaus g. sankirtoje, priešais Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią esantis Salantų paminklas lietuvių tautos kančioms atminti, kurį 1989 m. pastatė akmens skulptorius Vilius Orvidas, statybą rėmė Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Salantų rėmimo grupė.

Ketvirtasis maršruto objektas – Paminklinė kompozicija partizanams, žuvusiems už Lietuvos laisvę Salantų apylinkėse, atminti – yra Žvainiuose, Kalno g. Palikę automobilį ties sodyba, keliaukite pėsčiomis per sodybos kiemą vedančiu lauko keliuku, ir, priėję Salantų žydų holokausto vietą, pasukite į pietinę kalvos papėdę, kurioje pamatysite išmūrytą akmenų sienelę, pakopomis žemėjančią į vakarų pusę, memorialines plokštes ir kryžių.

Kad pasiektumėte kitus du – penktąjį ir šeštąjį – šio maršruto objektus, turėsite grįžti atgal į Salantus ir iš jų Žemaitės g. važiuoti į Gargždelės kaime, Žemaitės g. 61, esančias Gargždelės (Salantų parapijos) kapines. Kapinių pradžioje iš tolo pamatysite monumentalų kryžių Salantų partizanams atminti, o kitame kapinių gale aplankysite Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanės Uršulės Riepšienės kapą.

Kelionė automobiliu užtruks apie 1,5 val., nukeliausite apie 10 km.

Parengė Asta Kuktorovienė, 2017

Pateikė: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka