LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Šilutės knygininkų atminimo takais

Šilutės knygininkų atminimo takais

Knygos ir rašto lemtį Šilutės krašte nuo seno įtakojo išskirtinės istorinės ir kultūrinės sąlygos. Ilgą laiką krašte vyravo skirtingų kultūrinių tradicijų istorinės teritorijos: Prūsijos (istorinio Klaipėdos krašto) ir Lietuvos (Žemaitijos). Sovietiniais metais Mažosios Lietuvos kultūrinis, dvasinis, istorinis palikimas nebuvo reikiamai vertinamas ir tausojamas. Tik po 1990 m. atsikūrus nepriklausomai Lietuvos valstybei, keičiantis vertybėms, pradėta atidžiau domėtis krašto istorija, kultūros paveldu, raginant kaupti, tyrinėti, gaivinti, skleisti ir įprasminti.
Kviečiame pakeliauti po Šilutę ir aplankyti knygininkų atminimo vietas. Kelionę siūlome pradėti istorinėje miesto vietoje – nuo žymaus Rytų Prūsijos kultūros ir visuomenės veikėjo Hugo Šojaus (Scheu) dvaro, esančio Lietuvininkų gatvės pradžioje. Priežastis, dėl kurios H. Šojus yra itin vertinamas bei gavo palankų įvaizdį lietuviškuose svarstymuose yra susijusi su jo pavykusiais bandymais tirti ir fiksuoti lituanistinę, etnografinę Mažosios Lietuvos medžiagą. Vis populiaresniu tampa šio dvarininko, kaip lietuvių tautos puoselėtojo bei užtarėjo, stereotipas, neabejotinai kilęs dėl dvarininko rodyto palankumo lietuvių kalbai ir kultūrai. Garbingam H. Šojaus atminimui prie buvusių jo dvaro rūmų 2001 m. pastatytas paminklas. Aplankykite ir amžinojo poilsio vietą. Dvarininkas palaidotas dvaro kapinėse, buvusiose priešais dabartinę Šilutės pirmąją gimnaziją. Kultūrininko amžinojo poilsio vietą žymi paminklinis akmuo.
Keliaujant miesto pagrindine Lietuvininkų gatve, netoli evangelikų liuteronų bažnyčios verta sustoti prie H. Šojaus bičiulio, vokiečių rašytojo Hermano Zudermano (Hermann Sudermann) 1996 m. atstatyto paminklo.
Jau XIX a. senojoje Šilutėje veikė spaustuvės, knygrišyklos ir knygų prekybos įmonės, kurių savininkai buvo žinomi ir palankiai vertinami visame Klaipėdos krašte. Lietuvininkų gatvėje veikė garsiųjų Klaipėdos krašto spaustuvininkų Zybertų poligrafijos įmonė. Pažintį su knygininkų atminimo vietomis pratęsite Tilžės gatvėje. Buvusiame Žibų kaime veikė kone pagrindiniai XIX–XX. a. senosios Šilutės knygynai, knygrišyklos ir spaustuvės. Jeigu atidžiai stebėsite senuosius pastatus, tai gatvės pradžioje prie vieno iš jų pamatysite atminimo lentą, skelbiančią. kad čia veikė Oto Sekunos (Otto Sekunna) knygynas, knygrišykla ir spaustuvė. Verta paminėti, jog 1860–1931 m. šiame pastate veikė knygininkų Štalių (Stahl) šeimos knygynas ir knygrišykla. Kiek toliau paėjėjus ta pačia Tilžės gatve prieisite pastatą, kuriame buvo atidarytas pirmasis Šilutės knygynas su knygrišykla, vėliau ir spaustuve – Sekunų (Sekunn) įmonė.
Pagerbdami knygininkų Štalių ir Sekunų atminimą aplankykite jų šeimų kapavietes senosiose Šilutės evangelikų liuteronų kapinėse. Čia palaidoti ir rašytojo H. Zudermano tėvai. Prieš tai, Tilžės ir Vydūno gatvių sandūroje, galite sustoti prie namo (Vydūno g. 1) su atminimo lenta filosofui, rašytojui Vilhelmui Storostai-Vydūnui.
Neskubėdami šiam maršrutui užtruksite apie dvi valandas, įveiksite apie tris kilometrus.

Parengė Virginija Veiverienė, 2017

Pateikė: Šilutės rajono savivaldybės F. Bajoraičio viešoji biblioteka