Pirmos žinios apie žydus dabartinės Lietuvos teritorijoje mus nukelia į XIV a., kuomet LDK didysis kunigaikštis Gediminas žydus pakvietė atvykti ir apsigyventi Vilniuje. Tačiau žydų tautybės žmonių įsikūrimas ir įsitvirtinimas skirtingose dabartinės Lietuvos teritorijos vietose nebuvo lengvas. Į Klaipėdą, tuo metu vadintą Memeliu, Prūsijos kunigaikštystei priklausiusį miestą, pirmieji žydai atsikraustė XV-XVI a. Tai greičiausiai buvo pirkliai iš Vakarų Vokietijos. XVI a. vid. hercogas Albrechas išvarė visus žydus iš Prūsijos kunigaikštystės įsakydamas jiems palikti šalies teritoriją per 21 dieną. Tačiau neužilgo įstatymas sušvelnintas, žydams leista prekiauti turguose ir ilgesniam laikui apsistoti Rytų Prūsijos miestuose.
Klaipėdos mieste iki XVII a. vidurio žydai galėjo lankytis tik dienos metu ir privalėjo palikti miestą iki 18 val. 1643 m. žydams leista prekiauti penktadienio turguje ir likti nakvoti bei švęsti šabą šeštadienį, tačiau apribotos jų galimybės prekiauti sekmadienio turguje. Už taisyklių pažeidimą grėsė didelės baudos.
Į Mažąją Lietuvą žydai kraustėsi iš įvairių kraštų: iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Lenkijos karalystės teritorijų, iš Vidurio ir Vakarų Europos regionų. Pirmąją privilegiją, leidžiančią žydų tautybės asmeniui įsikurti ir užsiimti prekyba Klaipėdoje, suteikė kunigaikštis Frydrichas Vilhelmas 1663 m. Iš Olandijos į Klaipėdą atvyko Moshe Jacobsohn de Jonge jaunesnysis, kuris užsiėmė prekyba druska. Deja ilgainiui jo verslas patyrė nesėkmę ir jam teko grįžti į Olandiją.
Tik 1723 m. išleistas įsakas, kuris suteikė žydams teisę prekiauti be suvažymų, 1729 m. žydų pirklių teisės sulygintos su olandų ir anglų pirklių teisėmis, tai paskatino žydų tautybės pirklius atvykti ir įsikurti Klaipėdoje. Nepaisant to šis procesas buvo lėtas ir sudėtingas. Žydų imigracija į Klaipėdą sustiprėjo tik XIX a. viduryje. Tai susiję su Napoleonu ir jo užkariavimų pasekoje Prūsijoje įteisinta visų Prūsijos piliečių teisine lygybe.
Maršrute 31 objektas, tačiau net didžioji dalis, t.y. 25 objektai, koncentruojasi senamiestyje ir Frydricho priemiestyje. Maršruto pradžia prie pasukamojo tiltelio, prie naujojo viešbučio „Michaelson boutique hotel“.
Maršrutas užtruks apie 2,5-3 val., nukeliausite apie 4 km.
Parengė Laurencija Budrytė-Ausiejienė, 2016
Pateikė: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka