LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Istoriniai Kretingos akmenys

Istoriniai Kretingos akmenys

Pačiame Kretingos mieste iš arčiau apžiūrėti ir paliesti galima tris tikrus senovės aukurus bei vieną akmenį menhirą, vadinamą stabakūliu, kurie yra protėvių palikimas. Šis maršrutas supažindins su šventviečių akmenimis, išlikusiais iki mūsų dienų, sužinosite, kuo išsiskiria kuršių aukurai, kaip atskirti apeiginį akmenį su dubeniu nuo paprasčiausio girnų akmens, ką liaudyje reiškia „akmens kraujas“, „akmens ašaros“ ir kodėl senovėje buvo garbinami stabakūliai.
Maršruto pradžia – Kretingos miesto širdyje – Rotušės aikštėje, prie LDK etmono ir Kretingos miesto įkūrėjo J. K. Chodkevičiaus paminklo, šalia esančiame žolyno skverelyje, kur ilgus šimtmečius po žeme glūdėjo paslaptis – suardyta šventvietė. Jos pėdsakus netikėtai rado mokslinius tyrinėjimus vykdę archeologai: jų metu buvo aptikti stambūs su apdirbimo žymėmis akmenys, kurių vienas rastas su iškaltu lataku, o šalia aptiktas vytinės antkaklės fragmentas, datuotas XIII a. Tai istorikams sukėlė daugybę klausimų, nes iki tol manyta, jog J. K. Chodkevičius miestą įkūrė visiškai naujoje vietoje.
Toliau judame į šiaurę, pro Kretingos r. Kultūros centrą į Vasaros estradą, kur ant kalvos, Pastauninko dešiniajame krante stūkso girnų akmuo, klaidingai kraštotyrininko Igno Jablonskio laikytas apeiginiu akmeniu. Tai yra pavyzdys, jog kartais nebaigtas girnų akmuo gali suklaidinti patyrusius krašto tyrinėtojus, mat tiek girnos, tiek senovės aukurai turi vieną bendrą bruožą – iškaltą dubenį. Apžiūrėję akmenį, sukame į Pušyno gatvę ir sustojame ties 5-tuoju numeriu pažymėtu namu. Šioje sodyboje gyveno Ignas Jablonskis. Netoli namo kampo, iš gatvės pusės yra matomas rusvos spalvos akmuo su dubeniu. Tai tikras apeiginis akmuo – aukuras, kurį iš Udralių k. (Skuodo raj.) I. Jablonskis atgabeno gelbėjimo tikslais – akmeniui grėsė sunaikinimas, todėl laikinai pastatytas jį išgelbėjusio kraštotyrininko sodyboje.
Paskutinis maršruto taškas – Kretingos dvaro rūmai, jų kiemelyje priešais pagrindinį fasadą stūkso net trys, taip pat gelbėjimo tikslais atgabenti akmenys – Klibių akmuo su dubeniu, Padvarių akmuo su dubeniu ir stabakūlis – vertikaliai stūksantis akmuo, primenantis „stovintį, sustingusį žmogų“.
Baigus kelionę galima aplankyti Kretingos muziejų, įsikūrusį dvaro rūmuose, apžiūrėti archeologines ekspozicijas.

Jums teks nueiti apie 1,8 km, užtruksite 1 val.

Parengė Aurelija Gelminauskienė, 2015

Pateikė: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka