LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Tiškevičių parko alėjomis

Tiškevičių parko alėjomis

Jei pasiilgote gamtos, tylos, ramaus pasivaikščiojimo, kviečiame keliauti į Kretingos dvaro parką.
Kelionė prasideda prie Kretingos dvaro rūmų. Vos įžengus pro teritorijos vartus, dešinėje, šalia tvoros dėmesį atkreipia išlikusi dvaro parko liepų alėja. Kairėje, tiesiog ant šaligatvio išdėliotas Atminties takas – granitinėse plokštėse iškaltos pagrindinės Kretingos miestą ir muziejų įamžinančios datos. Dešinėje tako pusėje stūkso mitologinis Klibių akmuo su plokščiadugniu dubeniu. Šalia rūmų fligelio autentiškoje vietoje trykšta atkurtas pirmasis dvaro parko fontanas. Tiesiai priešais dvaro rūmus auga keli šimtamečiai ąžuolai, kurių storiausiojo, daugiakamienio, apimtis siekia iki 1,9 m. Legendos pasakoja, kad po šiuo ąžuolu mėgęs ilsėtis grafas Juozapas Tiškevičius. Šalia ąžuolo stūkso dar vienas apeiginis akmuo – Padvarių akmuo su dubeniu, kitaip vadinamas Aukuru. Šalia jo prigulę du mažesni nežinomi akmenys. Už ąžuolo iš žemės veržiasi Kluonalių stabakūlio viršūnė.
Nuo ištaigingų dvaro rūmų, kur dabar įsikūręs Kretingos muziejus, pasukus į pietus, aikštelėje tarp alėjų plyti archeologų atidengti antrojo fontano griuvėsiai. Vis dar galima įžvelgti buvusią fontano formą – ovalą. Jei ši kelionė pasistūmėtų šimtmečiu atgal, tai keliaujant toliau pietų kryptimi ir kirtus alėją, aikštelėje atrastume trečiąjį dvaro parko fontaną, deja, dabarties kelionėje – tik asfaltuotos sporto aikštelės liekana. Tačiau iš čia pietryčių kryptimi atsiveria pirmojo Baltijos šalyse astronominio kalendoriaus su Saulės laikrodžiu vaizdas. Tai vieta poilsiui, žinioms įgyti, ar netgi pasimatymui...
Nuo Saulės laikrodžio vedančia parko alėja grįžtame link tako-tilto tarp I ir II tvenkinių. Tilto kairėje atsiveria nuostabi II tvenkinio su Meilės sala panorama, dešinėje – I tvenkinys su atkurtu grafų laikų arkiniu pėsčiųjų tilteliu. Perėjus taką-tiltą, kojos pačios veda pirmojo tvenkinio pusėn, kur akmeniniu grioveliu sruvena kriokliukas ir matosi kaskadinių tvenkinių sistemos liekanos...
Einant pirmojo tvenkinio aukštutine pakrante, stūkso didžiulis Grafienės Sofijos vaišių akmuo, taip pavadintas Kretingos muziejaus darbuotojų: galbūt ant jo grafienė vaišino dvaro tarnautojų vaikus. Nužingsniavę pakrante dar kelis šimtus metrų atsiduriame ant Krioklio uolos šalia Meilės akmens. Kretingiškiai tiki, kad įsimylėjėliai apie savo jausmus būtinai turi prisipažinti prie Meilės akmens, tuomet jų ryšys bus tvirtas ir ilgas. Nuo Meilės akmens pažvelgus į kitą tvenkinio pusę, netoli arkinio tiltelio pamatysime Meilės akmens porą – bevardį akmenį-suolą.
Nusileidus nuo Krioklio uolos ir einant parko takeliu palei I tvenkinį galime grožėtis dvaro rūmų bei jo pastatų panorama, o pasukus dešiniau – užkopti į Apžvalgos kalnelį, kurio viršuje buvusioje pavėsinėje mėgdavo ilsėtis grafas ir jo svečiai. Kelionė baigtųsi Apžvalgos kalnelio papėdėje prie Padvarių kaimo kryžiaus, kuriuo pagerbti 1940–1953 m. represuoti Padvarių kaimo gyventojai.
Jei dar nepakirto nuovargis ir nugali smalsumas sužinoti daugiau, galima įsilieti į kito maršruto – Kretingos dvaro ir jo pastatų pažinimo link vedančius takus.

Maršruto ilgis apie 2,5 km. Užtruksite apie 1,5 val.

Parengė Jolanta Klietkutė ir Asta Kuktorovienė, 2015

Pateikė: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka