LOCATION
Grįžti atgal INFORMACIJA

Maršrutas pajūriu

Maršrutas pajūriu

Per parką driekiasi puiki asfaltuota Vakarų Lietuvos dviračių žiedo trasa. Tai viena gražiausių dviračių trasų Lietuvoje, ji driekiasi šalia Plazės rezervato, kuriuo grožėtis galima važiuojant dviračiu. Parko teritorijos jūrinėje dalyje įdomu panardyti, paieškoti nuskendusių laivų, pasigrožėti akmenuotu jūros dugnu, povandeniniu gyvūnijos pasauliu. Ties Nemirseta yra nuskandintas Antrojo pasaulinio karo reliktas – vokiečių karo laivas "Füsilier". Besidomintys biologija patirs malonumą nardydami ties Olando Kepure, kur daug stambių apžėlusių dumbliais ir moliuskais riedulių. Čia pamatysi ir jūrų velnią, kurio tikrasis pavadinimas builis, jūrų rupūžę (ciegorių), daugybę mėlynžnyplių krevečių ir grundalų rubuilių.

Pažintiniu požiūriu ši mūsų pajūrio dalis tikrai yra išskirtinė: palyginti mažame plote galima rasti mažai kur kitur aptinkamų augalų, rudenį galima stebėti pulkus migruojančių paukščių, o žiemą – stebėti žiemojančius paukščius. Šioje jautrioje gamtinėje teritorijoje, iš visų pusių apsuptoje urbanizuotų teritorijų, dar peri į Lietuvos Raudonąją knygą įrašyti paukščiai  gervės, kukučiai, jūriniai kirlikai, sketsakaliai, pelėsakaliai, jūriniai ereliai.

Pajūrio regioninis parkas driekiasi išilgai Baltijos jūros kranto, todėl ir lankymasis jame yra paprastas ir paklysti neįmanoma. Parkas yra vienas iš mažiausių Lietuvoje ir visi lankytini objektai nesunkiai pasiekiami pėsčiomis per vieną dieną, nors patogiausia visus objektus aplankyti dviračiais.

Pajūrio regioninis parkas – viena tų retų vietų, kur lankytojas nenutoldamas nuo civilizacijos patogumų gali aptikti ir istorinių ženklų, ir pabūti gamtoje. Vienas paprasčiausių būdų susipažinti su parko vertybėmis yra tiesiog keliauti pajūriu, aplankant visas dėmesio vertas vietas. Pradėti patogiausia nuo Antrojo pasaulinio karo įtvirtinimų Kukuliškėse. Čia įrengta karinė-istorinė ekspozicija, o vietos karinio klubo entuziastai veda įdomias ekskursijas. Toliau keliaujama pajūrio mišku, kurį pasodino dar XX a. pr. Klaipėdos magistratas ir pirklių gildija. Šis miškas labiau primena dvaro parką, nes pirklių iniciatyva čia prisodinta atvežtinių medžių – bukų, platanalapių klevų, raudonųjų klevų, kėnių, maumedžių. Šis miškas prieinamas net mažiausiems lankytojams, patogus vaikščioti, lengvai randamas, neklaidus ir saugus. Jis driekiasi nuo pat Antrojo pasaulinio karo gynybinių įtvirtinimų, tęsiasi Litorinos jūros (senasis Baltijos jūros pavadinimas)krantu iki pat 24 m aukščio Olandų kepurės skardžio ties Karkle. Šiame ruože yra ir vadinamasis Litorinos takas – paženklinta trasa su informaciniais stendais apie aptinkamas vertybes. Nuo Olando kepurės greitai prieinama Karklė – senas istorinis žvejų kaimas. Krašto istoriją atspindi senoji eiguva (6), skenduolių kapinaitės, senoji kalvė, mokykla ir bažnyčios pamatų liekanos. Karklėje veikia nemažai apgyvendinimo įstaigų, dvi parduotuvės (viena jų šviežios ir rūkytos žuvies), kavinė, restoranas, minizoologijos sodas. Daugiau informacijos apie lankytinas vietas rasite Pajūrio regioninio parko lankytojų centre.

Pajūrio regioninis parkas – vienas gintaringiausių pajūrio ruožų, kuriame nuo seno vietiniai specialiais tinkleliais graibo gintarus tiesiai iš bangų. Tai gero gamtos ir vietovių pažinimo reikalaujantis menas. Vieni gaudytojai iš savo sugraibytų gintarų padarę suvenyrus sugeba neblogai uždirbti, kiti prisiduria dirbdami ir gidais – turistus pamoko gintaro gaudymo meno, supažindina su gintaro istorija.

Iš Karklės paprastai keliaujama puikia dviračių trasa iki pat Palangos. Pakeliui aplankomas arčiausiai jūros esantis Plazės (Placio) ežerėlis, kur įrengta paukščių stebykla. Net jei būsite čia ne paukščių migracijos metu ir sparnuočių nebus, nuo pakylos atsiveria pritrenkiantis natūralių pajūrio pievų kraštovaizdis su tolumoje boluojančiomis kopomis bei gerai matoma jūros žydryne. Dviračių takas driekiasi Plazės rezervato riba, į jūros pusę nuo jo lankytis draudžiama, tačiau nuo tako galima gėrėtis pajūrio kraštovaizdžiu, pievomis, miškeliais, kopomis. Prieš pat Nemirsetą, ties Anaičių kaimu, įrengta regykla – puiki vieta atokvėpiui. Nuo jos atsiveria vaizdas į saugomas pajūrio buveines su retaisiais augalais. Dar tolėliau – dar viena regykla ant Litorinos jūros kranto, kur iš aukštai atsiveria vaizdas į nepaprasto grožio natūralias pajūrio kopas. Nuo jos iki vienintelės Lietuvoje išlikusios XX a. pr. statytos laivų gelbėjimo stoties tik 500 metrų. Netoliese yra ir aplankyti vertos Anaičių kaimo kapinės. Keliaujant toliau pajūriu istorijos mėgėjai mėgsta paieškoti senosios Lietuvos ir Vokietijos sienos ženklų, o vėliau pasiekiama ir Palanga.

Maršruto atstumas apie 13 km. Pėstute užtruksite apie 3 val.

Parengė Simonas Bendikas ir Rolandas Puidokas, 2015

Pateikė: Pajūrio regioninio parko direkcija