Grįžti atgal į žemėlapį

Buvusi NKVD-MVD-MGB-KGB Kretingos poskyrio būstinė su areštine

Pastate, esančiame Kretingos m. Vytauto g. Nr. 9 / Trumpoji g. Nr. 2, nacionalizuotame 1940 m. ir 1944 m. ir perduotame NKVD Kretingos apskrities poskyriui, 1941 m., 1944–1990 m. veikė NKVD-MVD-MGB, o nuo 1953 m. – KGB ir milicijos Kretingos poskyrių būstinės su areštine.

Pokario metais šiame pastate buvo sudarinėjami trėmimui į Rusijos gilumą atrinktų Kretingos apskrities gyventojų sąrašai, kalinami, tardomi ir kankinami kovotojai už Lietuvos laisvę ir jų ryšininkai bei rėmėjai.

Kankinimų metu enkavedistai užvesdavo mašinos variklį, kad jo skleidžiamas triukšmas užgožtų kankinamų žmonių riksmus. Kretingiškiai šį pastatą pokario metais buvo praminę „Kailių dirbtuvėmis“. Prie pastato ir jo kieme būdavo sumetami iš Kretingos apylinkių parvežtų nukautų partizanų kūnai.

1991–1999 m. čia veikė Kretingos rajono policijos komisariatas su areštine.

Pastatas statytas 1935 m. Jo savininkas Jurgis Peldys buvo įsirengęs jame butą, viešbutį ir restoraną. Tinkuoto mūro namas yra stačiakampio plano, dviejų aukštų, su balkonu virš pagrindinio įėjimo. Jis pastatytas lygiagrečiai Vytauto gatvei, galu atsuktas į Trumpąją gatvę. 1999 m., iškeldinus Kretingos rajono policijos komisariatas su areštine į naujas patalpas, pastatas grąžintas teisėtiems Jurgio Peldžio turto paveldėtojams.

Parengė Laima Jonauskaitė

Pateikė: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji biblioteka | http://www.kretvb.lt/lt/